fair_playFair Play

Uluslararası alanda futbolu düzenlemekle sorumlu bulunan FIFA, oyun alanı içerisindeki sertlikleri önlemek ve oyuncuların kurallara uymasını teşvik etmek amacıyla çeşitli düzenlemeler yapmaktadır. FAIR PLAY adıyla bilinen ve ruhunda centilmenlik duygusu barındıran bu kavramı yaygınlaştırmak amacıyla FIFA, UNI-CEF, WHO (insan Haklan Örgütü) gibi, insan kaynaklı ve dünyanın her tarafında hizmet veren, tecrübeli kuruluşlarla iş birliği yapmaktadır. 1993 yılında “My game is Fair Play” (Benim oyunum Fair Play’dir.) sloganı ile başlatılan proje, futbolla ilgili bütün kesimler tarafından kabul görmüş ve insanlar üzerinde büyük bir etki yaratmıştır. FIFA her yıl Fair Play Ödülleri vermektedir. Fair Play, oyunu dürüstlük içinde oynama, rakibe sportmence davranma düşüncesinden hareketle, müsabakalara katılan kulüpler, oyuncular, hakemler, teknik yönetici, öğretici ve eğiticiler ve seyircilerin:

a. Oyun ve yarışma kurallarına riayet etmeleri,

b. Karşı takım oyuncularına, maçı yönetenlere, maçla ilgili diğer görevlilere, seyircilere, basın ve yayın temsilcilerine sportmence davranmaları ve bu konuda her türlü çabayı harcamaları,

c. Maçlara katılan herkesin, maçtan önce, maç sırasında ve maç sonrasında, maçın sonucuna ve maçı yönetenlerin verdiği kararlara saygılı davranmaları, olarak özetlenmektedir.