EV ALETLERİ

Ev aletleri, günlük ev işlerini kolaylaştıran cihazlardır. Bu cihazlar yaşam biçimimizi değiştirmiş, temizlik ve beslenme düzenini geliştirmiştir.

Gelişmiş ülke evlerinde çok çeşitli ev aletleri bulunmaktadır. Büyük bir bölümü mutfakta saklama ve gıdaların hazırlanması amacıyla kullanılan; fırın, ketıl, gıda işleyicisi, buzdolabı, dondurucu ve mikrodalga fırın gibi aletlerdir. Diğerleri (örneğin; çamaşır makinesi, çamaşır kurutucusu, bulaşık makinesi ve elektrikli süpürge gibi) ise temizliğe yardımcı olur. Elektriğin (bir enerji formu olup harekete ya da ısıya dönüştürülebilir) icadından bu yana daha gelişmiş aletler üretilmektedir.

ev-aletleri

ÇAMAŞIR GÜNÜ

Emekten tasarruf ettiren aletlerden önce, rutin ev işleri tam bir gün alıyordu. Kıyafetlerin çamaşırların teknesi ve topaçla yıkanmasına bir gün ayrılıyordu. Kolayca bozulan dayanıksız gıdalar kolaylıkla saklanamıyordu ve insanların çoğu günü alışveriş yapmakla geçiyor ve yemeğin hazırlanması uzun zaman alıyordu.Dışarı asılan halılar, tozların çıkması için dövülüyordu.

►Ütü asırlardır kullanılmaktadır. İlk başlarda ocakta, daha sonra gazla ve 1891 ‘den bu yana elektrikle ısıtılmaktadır.

►Amerikalı Percy Spenser 2. Dünya Savaşı’nda geliştirilen askeri savunma teknolojisini kullanarak,1945’de mikrodalga fırını icat etti.

ALETLERLE YAPILAN YEMEK

Fırınların büyük bir bölümünde, kontrol edilmesi I kolay olduğu için, gaz ya da elektrik kullanılır, Bir valf üzerinden gelen metan, bütan ya da propan gazları havada yanarak ısı açığa çıkarır. Elektrikli ocaklarda elektrik akımına direnç gösteren tel kullanılır. Bu telin üzerinde ilerleyen akım ısı enerjisine dönüşür. Ketıllar ve tost makineleri bu yöntemle çalışır.

MİKRODALGA FIRINLARI

Mikrodalga fırınlarda; elektriği mikrodalgaya ya da yüksek frekanslı radyo dalgalarına dönüştüren bir tüp bulunur (magnetron). Mikrodalgalar, gıdanın yüzeyinde bulunan su ve yağ moleküllerinin daha fazla titreşmesini sağlayarak ısı açığa çıkarırlar.Isı dışarıdan gıdanın iç kısımlarına doğru yayılır.

ÇAMAŞIR MAKİNELERİ

Bu aletler, mikroişlemciler tarafından kontrol edilen bir sisteme sahiptir. Güçlü bir elektrik motoru, içi ıslak çamaşırla dolu olan çamaşır haznesini ileri geri döndürür. Yıkama aşamaları, elle yıkamanın bir kopyası gibidir. Sıcak parçacıkları deterjanla karıştırılan giysiler durulanır ve yüksek bir hızla döndürülerek suyun büyük bir bölümünün akması sağlanır.

►Ekmek kızartma makinelerinin büyük bir kısmı fırlatmalıdır. (Cihazın içinde yer alan sensörler ayarlanan sıcaklığa ulaşıldığını tespit eder).

►Fırınlar her hangi bir yakıtla çalışabilecek şekilde tasarlanabilir. Resimdeki gibi modern, silinebilir seramik plakalı ocaklar elektrik ile çalışır.

►1858’de Amerikalı Hamilton Smith tarafından icat edilen ilk çamaşır makinesi kas gücüyle çalışıyordu.

►1858’de Fransız Ferdinand Carre tarafından icat edilen ilk buzdolapları buz tabakalarıyla soğutuyordu.