Esrar Nedir? Tarihçesi, Kullanım Alanları ve Zararları Nelerdir?

esrar_nedir-1110x400

Esrar günümüzün en büyük problemlerinden bir tanesidir. Çeşitli yasal düzenlemelere rağmen satışı ve alışı engellenememektedir. Kullanıcılarında yaptığı bağımlılık, esrarı bulmak için tüm çabaların harcanmasını sağlamaktadır. Kaçak yollarla ülkemize getirilen ya da üretilen esrar maddesi, çok kolay yollarla gençlere ulaşmaktadır. Ailelerin bu tehlikeye karşı özellikle okul ve arkadaş çevrelerinde çok tedbirli olmaları gerekmektedir.

Esrar maddesi, kenevir bitkisinden elde edilmektedir. Kullanıldığında sarhoşluk hissi, keyif verici ve mutluluk verici etkiler gösterir ama bu etkiler, yanında verdiği zararlar düşünüldüğünde devede kulak kalır. Birkaç dakikalık sahte mutluluk için tüm vücudu zarar sokmanın hiçbir anlamı ve mantığı yoktur.

Esrar maddeleri bulundukları coğrafyaya göre farklı isimlerle anılabilirler. Örneğin; Kuzey Amerika’da marihuana adı verilirken; Jamaika’da ganja olarak bilinir. Ülkemizde ise ot, cigara, derman ve gogo gibi isimlerle anılmaktadır.

Esrar Nedir?

Kenevir bitkisinin çiçeklerinden ve tohum yataklarından alınan maddelerle hazırlanan, kullanıldığında vücutta farklı etkilere neden olan bir uyuşturucu türüdür. Halk arasında esrar ismiyle bilinir. Bulunduğu bölgelere göre farklı isimlerle anılabilirler. Bazılarının ismi ise aslında kenevirin o dile ait çevirisinden ibarettir. Dünya üzerinde esrarın adına Arapça ot anlamına gelen hashish denmiştir. Ülkemizde ise morfin ve eroinin ham maddeleri olan afyon bitkisine haşhaş adı verilmektedir.

Dünyada ve ülkemizde yaygınca kullanılan esrarın ülkemizdeki sokak isimleri; derman, lahana, plaka, mühür, sarıkız, sarma, gonca, cigara, patates, keçi, elek altı, saddam, mal, sündüz, kına, mum gibi isimlerdir.

Esrar Tarihi

Öncelikle esranın günümüze kadar yolculuğunu tam olarak anlamamız için, olayı dünyadaki tarihi ve ülkemizdeki tarihi olarak iki ayrı kısımda incelememiz gerekmektedir.

Dünya Tarihinde Esrarın Yeri

1973 yılına kadar Katmandu’da büyük esrar merkezi Eden Hashish Centre’de ve Nepal’da esrarın satışı ve kullanımı yasaldı. Nepal’da 10. Kral olarak tahta oturan Birendra 1973 yılında esrarın kullanımını ve satışını yasaklamıştır. Esrar maddesinin kullanımı insanlık tarihi kadar derin bir geçmişe sahiptir. Keyif verici olduğundan çeşitli birçok sektörde de ham madde olarak kullanılmaktadır. Tarihte genellikle psikiyatr hastalıklarının tedavilerinde sıklıkla kullanılan tıbbi ilaçların içerisinde yer almıştır.

1920 yıllarından sonra Amerika’da pamuk üretiminin artış göstermesi ile birlikte pamuğu dünyaya satmak için en güçlü rakip olan kenevirin satışını ortadan kaldırması gerekmiştir. Bu nedenle ABD öncülüğünde küresel olarak yasaklar gelmiştir. Yasaklar çerçevesinde çeşitli yasalar çıkartılmıştır. ABD’de Muggles yani marihuana isimli bir beste yapan Louis Armstrong, yasak gelmesinin ardından 1930 yılında esrar içerken görülerek tutuklanmıştır.

Türk Tarihinde Esrarın Yeri

Edebiyat alanında özellikle Divan edebiyatında birçok şair, esrar konusuyla alakalı rubailer ve şiirler yazmıştır. Türklerin, İslamiyet’i kabul etmeden önce inandığı Şaman dini döneminde sık olarak kullanılmaktaydı. Şamanların esrar etkisi ile birlikte geleceği görebildiği inancı hâkimdi.

Esrarın Zararları

Anlık kullanımın ardından; anksiyete, paranoya, öfori, huzursuzluk, gözlerde kararma, dengesizlik, suda yüzme hissi, tükürük bezi salgılanmasında azalma görülmesi, panik atak, tansiyon yükselmesi, iştahta artış ve susuzluk, geçmişe ait halüsinasyon görme gibi etkileri görülmektedir. Ancak geniş anlamda zararları daha büyük boyuttadır. Öğrenme, hafıza, duygu ve motivasyonla ilişkili sistemler zarar görmektedir. Bununla beraber de daha önce öğrenilmiş davranışlarda bozukluklar görülmeye başlanır. Tüm bunlar, esrarın geniş zamanda beyne verdiği zararların bütünüdür. Beynin zarar görmesi ile birlikte tüm organlarda bozulmalar ve hasarlar meydana gelebilmektedir.

Esrarın Kullanım Alanları

Esrar elde edilen madde günümüzde genellikle özellikle psikolojik ilaçların yapımında kullanılmaktadır. Diğer ilaçlarda da kullanıldığı bilinmektedir. Bu nedenle psikolojik tedavilerde öncelikle kendi kendinizi tedavi etmek için çaba göstermeniz daha iyi olacaktır.