Eroin Nedir? Tarihçesi, Kullanım Alanları ve Zararları Nelerdir?

eroin_nedir-1110x400

Eroin, uyuşturucunun en ağır ve en tehlikeli halidir. Damardan verilerek kullanılır. Afyon çiçeğinden elde edilen eroin maddesi, Mezopotamya’da M.Ö. 3400 yılından bu yana yetiştirilir. 19.yüzyılda afyonun kimyasal analizinin aktivitesi belirlenmiştir ve sonuçta da kodein ve morfine bağlı olduğu anlaşılmıştır. Eroinin ham maddesi birçok tıp alanında ilaç yapımında kullanılmaktadır.

Eroinden hayatını kaybedenlerin birçoğu aşırı doz kullanımından hayatını kaybetmektedir. Tıp alanında faydalı olarak kullanılan madde içerisine çeşitli zehirler de ilave edilerek uyuşturucu madde haline getirilmektedir. Toplumumuzda ne yazık ki bu tür maddeleri kullanan kişi sayısı oldukça fazladır. Kullanıcılarının en kısa sürede tedaviye başlaması için çaba gösterilmesi gerekir.

Tedavisi de oldukça zor ve uzun bir süreçtir. Bu süreçte hastalar aşırı derecede yoksunluk çekerler, bu ataklar esnasında kendilerine ve çevrelerine zarar verebilirler. Güvenli yerlerde ve tam ekipmanlı kurumlarda tedaviler gerçekleştirilmelidir.

En Kısa Tanıtımı ile Eroin Nedir?

Eroin, haşhaş bitkisinin kurutulmuş özünden elde edilen kimyasal bir morfinden üretilen uyuşturucu türüdür. Morfin haşhaş özünden çıkarılır ve çıkan kimyasallar eroin, diamorfin, metadon gibi uyuşturucuların yapılmasında kullanılmaktadır.

Eroinin Tarihçesi; Eroin Nasıl Bulundu, Nasıl İcat Edildi?

Eroin maddesi ilk olarak 1874 yılında Londra’da bir üniversitenin tıp fakültesinde çalışan İngiliz bir kimyacı tarafından sentez edilmiştir. O zamanlarda morfini çeşitli asitlerle birleştirmek üzere deneyler yapılmaktaydı. Morfin maddeleri bir fırın içerisinde saatler boyunca kaynatılmıştır. Morfin maddesinin daha etkili asetilenmiş çeşidi olan diasetil morfin böylelikle ortaya çıkmıştır. Bu bileşen daha sonra Manchester’daki bir üniversitenin tıp fakültesinde analiz için yollanmış ve neticesinde gelen raporda detaylar şu şekilde açıklanmıştır: “Dozlar, genç tavşan ve köpeklere enjekte edilmiştir ve neticesinde bitkinlik, korku, uyku hali hızla görülmüştür. Bunun dışında hassaslaşan gözler, tükürük salgılamada artış, kusmaya yatkınlık görülmüştür ama kusma gerçekleşmemiştir. Soluk alışverişi ilk etapta hızlanmış ardından yavaşlamıştır. Son olarak da kalp atışları yavaşlamıştır ve normal dışında çalışmaya başlamıştır.’’

1898 ve 1910 yılına kadar eroin bağımlılık yapma formuyla morfin ismiyle pazarlandı. Ayrıca bu yıllarda çocuklar için öksürük ilacı olarak da satışa sunulmuştur. Almanya’nın birinci dünya savaşından yenilmiş olarak çıkması neticesinde aspirin ve eroin gibi maddelerin tescil hakkı kaybedilmiştir. ABD’de 1914 yılında bir senato tarafından eroin tüketim ve dağıtımını kontrol altına almak amacıyla kabul edilmiştir. Yasalara göre eroinin tıbbi nedenlerden dolayı reçetelendirilip satışının yapılmasına izin verilmekteydi. Bununla beraber bağımlı olan kişiler, çeşitli yöntemlerle eroin elde etmeye devam edebilmişlerdir. Bunun da önüne geçebilmek için 1924 yılında bu senato eroinin satışını, üretimini ve ithalatını kesin olarak yasaklamıştır.

Eroinin Kullanım Alanları Nelerdir?

Eroin aşırı hissedilen ağrıların giderilmesinde, ağrı kesicilerde, öksürük giderici ilaçlarda, anti diyareik ilaçların üretiminde kullanılmıştır. Morfin ise kanser hastalarının son aşamalarındaki ağrıların giderilebilmesi için sıklıkla kullanılmaktadır.

Eroinin Zararları Nelerdir?

Eroin kullanımının hemen ardından kişiye zindelik hissi verir. Vücutta sıcaklanma, deri üzerinde kızarıklık, ağızda kuruluk, kollar ve bacaklarda halsizleşme görülmektedir. İlk hislerin kaybolmasının ardından kullanan kişilerde uyur uyanık bir hal görülür. Merkezi sinir sistemine etki eden eroin, kullanan kişilerde zihinsel bulanıklığa sebep olur. Eroin kullanımı neticesinde solunum yavaşlamaya başlar ve yetmeyecek seviyeye ulaşabilir. Sık sık kullanımın ardından zedelenmiş damarları olanlar, eroini enjekte ettikçe deri enfeksiyonlarına ve çıbanlara maruz kalabilirler. İğnelerin ortak kullanılması, hijyenden uzak kalınmasıyla da hepatit virüsüne yakalanma ihtimali ortaya çıkmaktadır.

Eroin kullanmanın en ciddi yan etkilerinden bir tanesi aşırı doz alınması durumunda ölümlere neden olmasıdır. Dünyada birçok kişi bu nedenle hayatını kaybetmektedir. Kullanıcılar, kullanmaya başlayana kadar ne kadar etkili olduğunu anlayamaz. Eroin maddesi genellikle nişasta, kinin, kargabüken özü gibi tehlikeli zehirlerle karıştırılmaktadır. İçeriklerinin tam olarak bilinmemesi nedeniyle az kullanılan eroin bile aşırı doz etkisi yaratabilir ve ölümlere neden olabilir.