Viski denilince hemen aklımıza JB, Jack Daniels gibi markalar geliyor. Fakat dünyanın en kaliteli viskileri arasında bakalım hangi markalar var. Birbirinden pahalı olan bu viski markalarını alabilmek için gerçekten sağlam bir bütçeye sahip olmak gerekiyor. sizin için ilk 10 markayı listeledik. Bize destek olmak için sitemizin facebook saydasını beğenebilirsiniz. Yorumlarınız ve görüşleriniz bizim için değerlidir sayfanın sonundaki yorum sekmesinden yorum yapabilirsiniz. Gelelim en iyi viski markalarının ne olduğuna.

10 – Laphroaig

Laphroaig damıtım evi, Islay ada’sının güney kıyısında bulunmakta ve yıllık yaklaşık 2,5 milyon litrelik alkol üretimi yapmakta. Kuruluşu ise 1800’lerin başına dayanıyor ve İskoçya’daki en eski damıtım evlerinden. Şu andaki sahibi Amerikan burbon piyasasını da elinde bulunduran Beam Global’in alt şirketi Fortune Brands.

Islay adasında üretilen viskilerin en temel özelliği tadlarının ana karada üretilenlere göre daha isli ve iyotlu olması. Bunun en başlıca sebebi de üretilmde kullanılan turf. Bu özel işlem şöyle gerçekleştiriliyor. Çimlendirilme sırasında tahıllar büyük kazanlarda yakılan turfların dumanıyla temasta bırakılıyor. Ortalama 12 ile 15 saat arasında değişmekte olan bu işlem tahılların is, duman ve turf aromalarını iyice emmesiyle son buluyor. Yani yumuşak içimli çiçeksi ya da meyvemsi tadlar arıyorsanız Islay adasından uzak durmanız en iyisi olacaktır. Viski yapımı için gerekli su yine bol turflu olan Killbride çayından sağlanmakta. Yıllandırılma işlemi ise yine aynı damıtım evinde 200 litrelik Amerikan burbon akmeşe fıçılarında yapılmakta.

İlginç bir kaç notu da burada paylaşmak isterim. Aldığınız her şişeyle beraber Islay adasında 1 metrekarelik alanın da sahibi oluyorsunuz. Adayı ziyaret ettiğiniz zaman size ait olan alanı gösteren bir harita ve adanı zor koşulları için gerekli kıyafetleri veriyorlar. Bir diğer ilgin ilginç not ise, genellikle damıtım evlerinde imbiklerin çifter halinde bulununmasına karşın, Laphroig’da tek sayıda (7 tane) imbik bulunması.

 

9 – Balvenie

1892 yılından itibaren üretimine başlanmış olan single malt viski. 10, 12 ve 15 yıllık olmak üzere üç farklı çeşidi vardır. 10 yıllık olanları “founder’s reserve”, 12 yıllık olanlari “doublewood” ve 15 yıllık olanları “single barrel” etiketleri ile satılmaktadır. Genelde yüzde 50’ye kadar yükselen alkol oranına sahiptirler. zengin ve karışık bir aroması olmasına rağmen içimin sonunda temiz ve yumuşak bir his bırakır buna rağmen içimi biraz ağırdır. İngiltere’de çok yaygındır fakat single barrel olan 15 yıllıkları bulmak zordur. Malt ve bal çağrışımlı aromalı, tadı ise neredeyse bir likör gibi. İlk başta tatlı ve şurupsu ancak giderek sek bir tada dönüşüyor. Ünlü Glenfiddich ile aynı firma çatısı altında. 6 yıl bourbon sonrasında 6 yıl da sherry fıçılarında dinlendirilen bu viski, “Glenfiddich mezunları” na tavsiye edilir.

8 – Chivas Regal

Chivas Kardeşler’in hikayesi 1801 yılında Aberdeen’deki bir şarküteri dükkanında başlamıştır. İşler büyüdükçe, Chivas Kardeşler, müşterilerine en kaliteli ürünleri, özellikle de en kaliteli malt viskileri sunma alanında nam salmaya başlamışlardır.1830’larda tahıl viskisinin gelişmesiyle James Chivas, yıllanmış harmanları için mağazanın mahzenine fıçı yerleştirme geleneğini başlatmıştır.James Chivas ve iş ortağı Charles Stewart, işlerinin kalitesi ve itibarından dolayı Kraliçe

Victoria’nın, Kraliyet Ailesi’ne mal ve hizmet temin edenlere verdiği Kraliyet Garantisi’ne layık görülmüştür. James ve John Chivas, çeşitli yıllandırılmış malt ve tahıl viskilerinin seçilmesi ve Chivas stili

olarak adlandırılan yumuşak, zengin ve uyumlu tatların harmanlanması alanında birer öncüdür. Bu gelenekler nesiller boyu aktarılmış olup, bugün halen sıkı bir şekilde bu kurallara uyularak hareket edilmektedir. James ve John Chivas kardeşlerin şöhretinin dünya çapında yayılmasını sağlayan bu yumuşak içimli harmanın modern yorumu.

 

7 – Highland Park

 

Orkney adalarında bulunan damıtımevi, İngiltere’nin en kuzeyindeki damıtımevlerinden ve yıllık üretim kapasitesi 2.5 milyon litre alkol civarında. Highland Park’ın sahibi 1999’dan beri, Macallan, Glenfiddich, The Balvenie, Tullamore Dew, Cutty Shark, The Famous Grause gibi bilinen damıtımevlerinin sahibi olan Erdington Group & W. Grant & Sons şirketler grubu. Damıtımevine su Cattie Maggie kaynağından sağlanmakta. Turflar Orkney’deki turbalıklardan toplanmakta. Viskiler eski Amerikan burbon meşe fıçılarında yıllandırılmakta. Rengi açık kehribar sarısıdır. Kokusunda vanilya, meşe, bal, fındık ve biraz da füme kokusı hissedilir. Tatlı ve olgun meyve tadları öne çıkmakta. Turf ve tütsülenmiş odun aroması bitişte kendini gösteriyor. Oldukça sert ve kuru bir bitişi vardır. Tatlı ve turf aromalarını birlikte hissedebileceğiniz kompleks yapıda değişik bir viski. Damak tadınıza göre çoğu yemekle uyum sağlayabilir.

 

6 – Dewar’s

Uluslararası yarışmalarda 200′den fazla ödüle layık görülen Dewar’s Whisky zengin meyve kokusunu yaz aylarının renkleriyle harmanladığı taptaze kokteyllerini içki severlerin beğenisine sunuyor.

Viski otoriteleri tarafından dünyanın “İskoç Madalyası” olarak değerlendirilen Dewar’s Whisky, İskoç arpasının, yerel suyunun ve havasının birleşimiyle oluşuyor. Dewar’s Whisky yaz kokteyllerini kiraz likörü, Martini Rosso ve portakal suyunun uyumundan ortaya çıkan “Blood and Sand”, Martini Rosso’nun farklı baharat ve otların karışımıyla elde edilen Angostura Bitter ile uyumu “Rob Boy” ve limon ferahlığının portakal likörü ile buluştuğu tat “Side Car”da sunuyor.

5 – Talisker

Glenfiddich ile beraber İskoç maltlarının Elvis’i Talisker, rahat içimiyle dünyanın her yerinde haklı bir üne sahip. Tadına bakmadan kokladığımızda kömür ve is başta olmak üzere denizin ve turunçgillerin kokusu hemen ardından geliyor. Tat olarak ise en başta is ve kömürsü aroma insanı vuruyor. Derinlerde ise fıçının odunsu tadını ağızdaki acımsı tat sonlandırıyor. Bu markayı Türkiye’de bulmanızda oldukça kolaydır. Migros, Kipa gibi büyük alışveriş merkezlerinde kolayca bulabilirsiniz. Bu harika İskoç maltını alırken belirli bir değeri gözden çıkarmanız gerekiyor tabiki. Böyle bir keyfin bedeli para ile ölçülmese gerek. Yurtdışında akrabalarınız varsa Türkiye fiyatından çok daha ucuza bu keyfi yaşayabilirsiniz.

4 – Black Label

Johnnie Walker Black Label 12 yıllık bir viski. Olgun ve yumuşak bir tada sahip. En az 12 yıl kaldığı meşe fıçılar, içindeki Talisker maltından gelen peat ve iyot tadının keskinliğini yumuşatmış. Dengeli ve kolay içimli bir harman. Meşe fıçılarda geçen yılların, bir viskiye neler kazandırabileceğinin en iyi örneklerinden. Bununla birlikte, uluslarası viski yarışmalarında son yıllarda çok ödül kazandı.

 

3 – Black Label

Ardbeg’in mükemmel denge ve derinliğe sahip kokusunda, karamel, çikolatanın çekici tatlılığı ile tarçın ve baharatlar yer alır. Taze narenciye ve beyaz şarabın çiçeksi dokuları ve serinletici deniz iyotu ağırlıklıdır. İkincil olarak da kahve aromaları ortaya çıkar. Hoş ve yalın tadını, isli ve güçlü espresso kahve tadı izler, bunun ardından şeker pekmezi ve meyankökü lezzeti hissedilir. 2008 yılında en iyi malt viski ödülünü almıştır. Bu keyfi yaşamak biraz masraflı tabiki. Tavsiyemiz yurtdışından gelebilecek tanıdıklarınız. Özellikle Avrupada yaşayan tanıdıklarınız için bu çok daha kolay. Avrupa’da kolayca ve çok daha ucuz olarak bu markayı temin edebilirsiniz.

2 – Glenmorangie

Glenmorangie damıtımevi, İskoçya’nın kuzeyindeki dağlık bölgede bulunmakta ve yıllık 6 milyonu bulabilen üretimiyle dünyadaki en büyük viski üreticilerinden biri. 2004’ten bu yana sahibi lüks tüketim ürünleri devi, Fransız Louis Vitton.

İskoçya’daki çoğu damıtımevinde olduğu gibi Glenmorangie’nin kelime anlamı da çok eski tarihlere dayanıyor. Glenmorangie eski Keltçe’de Glean mor na sith kelimesinden gelmekte, Türkçe’de ise huzur vadisi anlamında. Damıtımevinin bulunduğu Tain bölgesi de viskinin orta çağlarda ilk denendiği bölegelerden. Zaten viski faliyetleri öncesinde de damıtımevi bira fabrikası olarak kullanılmaktaymış. Viskilerin suyu bölgedeki Tarlogie kaynağından sağlanmakta. Damıtılma işlemi iki kez tekrarlandıktan sonra, dinlendirilme işlemi 10 yıl Amerikan burbon akmeşe fıçılarda gerçekleştirilmekte. İlginç bir not da Glenmorgaine damıtımevinin İngiltere’de Bunnahabhainve Isle of Jura ile beraber en yüksek (8 metreye yakın) imbiklere sahip olması. Uzun ve geniş olan bu imbikler, visknin daha berrak olmasını ve aromasındaki bileşenlerin daha belirginleşmesine yardımcı olmakta.

 

1 – The Macallan

Genel olarak Macellan diye bilinir, fakat aslında doğru okunuşu Makellın’dır. Oldukça büyük olan damıtımevinde toplam 27 imbik vardır ve kapasitesi yıllık 8 milyon litre civarındadır. Glenfiddich ve Glenlivet’in arkasında İskoçya’da en çok satan malt viski üreticisidir. Sahibi 1999 yılından bu yana Erdington şirketler grubudur. Aslında Speyside viskisi olarak da tanıtılmasına karşın, Macallan ürettiği şişelerde Highlands viskisi yazmayı tercih etmektedir. Viskilerde kullanılan su Ringorm çayı ve Spey ırmağının birleştiği bölgedeki yeraltı kaynaklarından çıkarılmaktadır. Bu viskinin öenmli bir özelliği, Amerikan burbon, Amerikan şeri ve Avrupa şeri meşe fıçıları olmak üzere üç ayrı fıçıda bekletilmiş olması. Genel olarak çok sert karakterde olmayan, taze, hafif bir viski. Rengi doğal ve açık altın sarısı. Kokusunda vanilya, kuru meyve aromaları öne çıkmakta. Damakta fındık, meşe ve elma tadları hakim. Bitişi uzun ve yumuşak.