Ekinezya Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

ekinezya_nedir

Ekinezya, halk arasında Erguvani, kirpi başı, samson kökü, eflatun koza çiçeği olarak da bilinir. Asteraceae familyasına aittir ve çok uzun yıllar dayanan bir bitkidir. Sağlığa birçok faydası bulunmaktadır.

Ekinezya bitkisi ilk olarak Kuzey Amerika kıtasında kullanılmaya başlanmıştır. Buradaki Kızıldereliler tarafından ilk önceleri yaraları iyileştirmek ve enfeksiyonların tedavisinde kullanılan ekinezyanın zamanla daha fazla yararlı özelliği olduğu keşfedilmiştir.

Örneğin frengi, kızıl, sıtma, difteri ve kan zehirlenmesi gibi hastalıkların tedavisinde oldukça işe yaradığı görülmüş ve uzun yıllar bu amaçla kullanılmıştır.

1930’lu yıllara gelindiğinde bu bitkinin Amerika ve Avrupa’da şarbon hastalığı ve soğuk algınlığı tedavisinde kullanıldığı görülmektedir. Günümüzde hala ekinezya bitkisi için birçok üniversitede araştırmalar yapılmaktadır. Yapılan bu araştırmalar neticesinde ekinezyanın türlerinde farklılık gösterse de genelinde 14 çeşit etken maddenin içerdiği tespit edilmiştir.

Ekinezya Nedir?

Otsu, gövdesi oldukça kalın ve tüylü bir bitkidir. Bitkinin yaprakları, oldukça uzundur ve görünüm açısından mızrağa benzerler. Bitkinin üst kısmındaki yapraklar sapsız, alt kısmındakiler uzun saplıdır. Ekinezya bitkisinin çiçekleri eflatun rengindedir ve çiçekleri boru biçiminde oluşmuş koni şeklinde bir diske benzer. Bir bitki üzerinde çok sayıda çiçek vardır.

İçeriğindeki maddelerin hemen hemen hepsi immün sistemini desteklemek adına çok etkilidir. Beyaz kan hücrelerinin beslenmesine etki eder. İçeriğindeki maddeler antibakteriyal etkilere sahiptir.

Ekinezya Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

Vücuttaki enfeksiyonlarla savaşma özelliğine sahip olan ekinezya, bu özelliği ile en başta grip ve virüs yoluyla vücuda bulaşan birçok hastalığın tedavisinde kullanılır. Tüm bunlar üzerinde oldukça etkili bir bitkidir. Hakkında yapılan bilimsel araştırmalar yetersiz kalmış olmakla beraber geleneksel anlamda bağışıklık sistemini güçlendiren bir ilaç olarak kimi bölgelerde tavsiye edilmektedir. Örneğin; cilt sorunlarından egzama, mantar gibi rahatsızlıkların giderilmesinde kullanılan kremlerin, losyonların içeriğinde ekinezya bulunmaktadır. Bu tür cilt hastalıklarının giderilmesinde etkili bir bitkidir.

Ekinezya bitkisini çay olarak tüketmek A ve B vitaminleri, E vitaminleri ayrıca da kalsiyum, magnezyum, demir ve sodyum gibi faydalı ve gerekli mineralleri içermesi bakımından çok faydalıdır. Bu içerik nedeniyle dinç tutmak gibi bir etkiye de sahiptir.

Yapılan bazı laboratuvar çalışmalarının sonucuna göre; ekinezya eklem ve kas ağrılarının sonlandırılmasında, migren ağrılarının hafifletilmesinde oldukça etkilidir. Ayrıca iltihabı azaltmak özelliğiyle içeriğinde bazı aktif bileşenler bulundurduğu ortaya koyulmuştur. Ekinezyanın faydaları son zamanlarda yapılan araştırmalar sayesinde netlik kazanmıştır. Bitki, çay ya da krem olarak kullanılmaktadır ve bu şekilde kullanıldığında; idrar yolu enfeksiyonları, vajinal enfeksiyonlar ve mantar, kulak bölgesi enfeksiyonları, ayaklarda görülen mantar, sinüzit, nezle gibi rahatsızlıkların birçoğuna iyi gelmektedir. Bu nedenle kullanım miktarı abartılmadan makul ölçülerde tüketilebilir.

Ekinezya Bitkisi Nasıl Kullanılır?

Bitkinin en faydalı ve etkili yeri kökleridir. Dolayısıyla çayı da köklerinden hazırlanmaktadır. Çeyrek ölçüde bitki kökünün üzerine 1 bardak kaynar su ilave edin. Çayın iyice demlenebilmesi için bardağın ya da demliğin ağzının kapalı tutulması gereklidir. 5 dakika kadar demledikten sonra sıcak olarak tüketebilirsiniz. Ekinezya bitkisinden hazırlanan çayı gün içinde toplam 3 bardaktan fazla tüketmemelisiniz. 7 güne kadar düzenli içtikten sonra da 15 gün ara vermeniz gerekmektedir.

Ekinezya Bitkisinin Yan Etkileri Nelerdir?

Her bitki türünde olduğu gibi bazı hastalıkları olan kişilerin, kullanmadan evvel mutlaka doktora başvurması gerekmektedir. Örneğin; HIV, AIDS, tüberküloz, MS gibi bağışıklık sistemi ile ilgili hastalıkları olan kişiler mutlaka doktorlarına danışarak kullanmalıdırlar.

Çok nadir görülse de ekinezya bitkisi bazen alerjilere neden olabilmektedir. Astım hastası olan kişiler ya da daha önce papatya ve başka bitki çaylarını tükettikten sonra alerji yaşayan kişiler risk grubundadırlar ve aynı şekilde doktora danışmadan kullanmamalıdırlar. Ekinezya bitkisinin alerji yaptığını; cilt üzerinde hafif döküntülerden anlayabilirsiniz. Ancak bazen bu kadar basit kalmamakla beraber hayati tehlikelere neden olabilecek boyuta gelebilir. Bu nedenle dikkatli olmakta yarar vardır.

Ekinezya Bitkisinin Tarihi

Dünya tarihinde ilk olarak Amerika kıtasında yaşamış olan Kızılderililerce keşfedilmiş ve enfeksiyonların, açık yaraların tedavisinde kullanılmıştır. Sonrasında yavaş yavaş popüler hale gelmiştir. Antibiyotik bulunana kadar Amerika’da ekinezya kullanılmıştır.

Bir dönem ilaçlarda yoğunluk görülmüş olsa da 20. yüzyıl başlarında insanlar tekrar bitkilerle tedavi yöntemlerine ve alternatif tıbba geri dönüş yapmıştır. Günümüzde ise en çok köklerinden hazırlanan çaylar şeklinde tüketilmektedir.