eflatun_cem_guney

Türk edebiyatı oldukça geniş dönemleri içerisinde barındırdığı için son derece kıymetli yazar ve şairler ile bunların edebiyatımıza kazandırdığı olağanüstü eserlere sahiptir. Eski zamanlarda da günümüzde de fazla sayıda kaliteli yazar ve eser bulunmaktadır.

Edebiyatımızda önemli bir yere sahip olan yazarlardan bir tanesi de Eflatun Cem Güney’dir. “Masalcı Baba” olarak tanınan Eflatun Cem Güney asıl mesleği olan öğretmenliğin yanı sıra, geleneksel halk hikayelerimizi ve masallarımızı derlemiştir. Destan, masal ve öyküleri derlerken kendine özgü bir anlatımla yeniden yazmış ve hikayelere ayrı bir lezzet katmıştır. Eflatun Cem Güney öğretmenlik yaparken Anadolu’nun birçok şehrini gezmiştir. Buralarda yaşadığı süre boyunca yazanı ve yazmayı seveni her zaman destekleyen değerli yazar Türk Edebiyatında unutulmayacaklar arasına adını yazdırmayı başarmıştır.

Eflatun Cem Güney Kimdir?

Eflatun Cem Güney, edebiyatımızda masalcı baba olarak bilinen bir yazardır. Çok sayıda öykü ve masal derlemiş olmasının yanı sıra, kendi yazdığı pek çok eser de bulunur. Yaşamış olduğu zaman boyunca kendisini edebiyata vermiştir. Yazmayı oldukça seven kişiliği ile her zaman ön plana çıktı ve Cumhuriyet edebiyatı içerisinde oldukça güzel eserlere imzasını atmayı başardı.

Aynı zamanda öğretmenlik de yaptığı için günümüze kadar bu eserlerinin getirilmesi de sağlandı. Edebiyatımız açısından oldukça önemli ve masal denilince akla ilk gelen kişiler arasında yer almaktadır. Yazmış olduğu çok sayıda eseri de hala kütüphanelerde ve okullarda bulabilmemiz mümkün. Bunun yanı sıra yazmış olduğu masallar da halen çok sayıda kişi tarafından beğeni ile okunuyor.

Eflatun Cem Güney’in Hayatı

Eflatun Cem Güney 1896 yılında Malatya’da doğdu. Sivas Sultanisi’nde öğrenimini tamamladıktan sonra, Konya Öksüzler Yurdu’nda Türkçe öğretmenliği yaptı ve burada uzun yıllar boyunca yaşamını sürdürdü. Bunun yanı sıra Anadolu’nun çeşitli yerlerinde de öğretmenlik yaptı ve farklı yerlere yaptığı tayinler sayesinde birçok kültürü de tanıma fırsatı buldu. Kuva-yi Milliye’nin yayın organı olan Öğüd isimli gazetede uzun yıllar boyunca faaliyetlerini sürdürdü ve bu görevi yaparken İrşat isimli dergiyi çıkarttı.

Çıkartmış olduğu bu derginin beraberinde çok sayıda derginin de çıkmasına yardım etti ve öncülük yapmış oldu. Çünkü okumayı sevdiği kadar, diğer kişilere de edebiyatı ulaştırmayı seviyordu. Danimarka’da bulunan HansChristianAndersen Kurumu 1956 yılında “Açıl Sofram Açıl” , 1960 yılında ise “Dede Korkut Masalları” eserleriyle yazara Dünya Çocuk Edebiyatı Onur Belgesi verdi. Çocuk Edebiyatı’nın öncü yazarlarından biri olan Eflatun Cem Güney, çok sayıda eserin de Türkçeye çevrilmesinde öncülük etmiş ve katkı sağlamıştır. Oldukça çaba göstermiş olduğu uğraşlar boşa çıkmamış ve sayesinde çok sayıda eser Türkçeye çevrilerek insanlara okuma şansı doğmuştur. Ayrıca İstanbul Radyosunda çalıştığı yıllarda Bir Varmış Bir Yokmuş adlı programında da çok sayıda masalı dinleyici ile buluşturmuştur. Burada da uzun yıllar boyunca hizmet veren bir yazarımızdır. 1981 yılında ise vefat etmiştir. Günümüzde halen birçok edebiyatsever tarafından eserlerine oldukça önem verilir. Bu eserler, çocuklara da okutularak Eflatun Cem Güney ismi yaşatılmaya çalışılır.

Eflatun Cem Güney’in Eserleri

Fazla sayıda derleme ve çeviride katkısı bulunmasının yanı sıra yazarlık konusunda da oldukça önemli bir yerde bulunan Eflatun Cem Güney, edebiyatımıza olan katkısı sayesinde oldukça zengin çocuk eserleri oluşmasını sağlamıştır. Masalı bizlere tanıtmış ve günümüzde de çok sayıda yazısı halen okunmaktadır. Çıkarmış olduğu çeşitli öykü ve masallar vardır. Bunların en çok bilinenleri ise Gökten Üç Elma Düştü(1960), Az Gittim Uz Gittim(1961), Hasırcı Baba ve Keloğlan (1969), Kül Kedisi ve Altın Gergef’tir. Bu eserler masal türünde çıkarmış olduğu kitaplara birer örnektir ve toplamda 21 tane masal kitabı bulunur. Dede Korkut Masalları (1958), Dertli Kaval (1945), Kerem ile Aslı (1959), Matem Sesleri (1920), Kara Yazı ve Erzurumlu Emrah( 1955) gibi eserleri de Halk Edebiyatı tarzında yazmış olduğu eserleridir.