Samsung son dönem üst düzey mobil cihazlarda yer verdiği UFS bellek teknolojisini bu defa hafıza kartlara taşıdı. Güney Koreli üretici UFS bellek teknolojisine sahip ilk kartları duyurdu.

image-3

İlk olarak Galaxy S6 ve Galaxy S6 edge akıllı telefonlarda Universal Flash Storage (UFS) teknolojisine sahip depolama belleklere yer veren Samsung, yeni nesil bellek teknolojisini bu defa hafıza kartlarında kullanmaya başladı. Güney Koreli teknoloji devi dünyanın UFS standardına sahip ilk hafıza kartlarını görücüye çıkardı.

32GB, 64GB, 128GB ve 256GB şeklinde tanıtılacak UFS tabanlı hafıza kartları aynı zamanda dünyanın en hızlısı olmayı başarıyor. Standart microSD kartlarda okuma/yazma hızları  95 MB / s seviyesindeyken, Samsung’un UFS teknolojisine sahip yeni kartları ise 530MB / sn okuma ve 170MB / s yazma hızlarına erişebiliyor.

samsung-hafiza-karti

3D yapımlar ve yüksek çözünürlüklü filmlerde en iyi kullanıcı deneyimini sunmaya hazırlanan hafıza kartları, ilk bakışta standart kartlardan farksız görünüyor. Ancak yeni bellek kartın sırt tarafına baktığımızda konektörlerin farklı bir dizilimde yerleştirildiğini görüyoruz. Bu da UFS tabanlı kartların mevcut hafıza kart girişleriyle uyumlu olmayacağını gösteriyor.

Şu an itibariyle piyasada UFS hafıza kartlarını destekleyen bir cihaz bulunmuyor, ancak yeni bellek teknolojisinin birkaç yıl içerisinde standart olarak kabul görmesi bekleniyor.