Kopenhag Botanik Bahçesi’nde yüzlerce metrelik kuyruk oluşmasına sebep olan dünyanın en büyük çiçeği görenleri şaşkına çevirdi.

enbuyukcicek_1307

Danimarka’nın başkenti Kopenhag’daki Botanik Bahçesi’nde bulunan dünyanın en büyük çiçeği “amorphophallus titanum” açtı.

Anavatanı Endonezya’nın Sumatra adası olan ve dünyanın en büyük çiçeği olarak bilinen amorphophallus titanum 40 yılda ancak 2-3 kez çiçek açmasıyla biliniyor. Çiçek açtıktan sonra hızla büyüyen ve boyu 3 metreye kadar çıkan ender bitki, 19 kilogram ağırlığa kadar ulaşıyor. Önceden çiçek açma zamanı tam olarak tahmin edilemeyen bitki, açtıktan sonra kimyasal maddelerle kendini ısıtarak sülfür ağırlıklı bir koku yayıyor ve kokusuyla polen taşıyan böcekleri kendine çekiyor.

Botanik (bitkileri inceleyen bilim dalı) bahçesindeki özel serada korunan bu çiçeğinin açacağı beklentisiyle günlerdir bekleyen Danimarkalılar ve turistler, sera önünde yüzlerce metrelik kuyruk oluşturdu. Sırayla içeri alınarak çiçeği görenler bol bol da fotoğraf çektirdi.

Botanik bahçesinin görevlileri, Endonezya’nın tropik yağmur ormanlarında yetiştiği için yetişme ortamı gibi sıcak ve nemli hava şartları yaratılan serada tutulan çiçeği yerinde gören ziyaretçileri tek tek ya da gruplar halinde bilgilendiriyor.

Ziyaretçiler, bir daha ancak 9-12 yıl sonra bir daha açacak olan devasa çiçeği görmek için saatlerce kuyrukta beklemelerine değdiğini belirttiler.

 

enbuyukcicek1_13071878’da İtalyan bir botanist tarafından keşfedilen çiçeğin 2 metre 91 santimetre uzunluğundaki en büyük örneği bir önceki yıl Almanya’da, Stutgart botanik parkında açmıştı.