Mariana Çukuru; 10.994 metre derinliği, 2.542 km uzunluğu (Türkiye’nin doğudan batıya 1650 km olan yüz ölçümünün neredeyse üç katı) ve 69 kilometre genişliği ile Dünyanın en derin noktasıdır. Challenger Çukuru olarak da bilinen bu nokta, Büyük Okyanus’ta, Guam Adasının güney batısında, Japonya ve Endonezya arasında yer alır. Suya bırakılan 1 kilogramlık bir metalin tabana inmesi, yaklaşık 1 saat sürer. Dip noktasındaki basınç ise yeryüzündeki basınca göre yaklaşık 1000 kat daha fazladır. Kaba bir ifadeyle, üzerinize 10.000 adet 100 kilogramlık insanın çıkması gibidir. Aşırı basınçlı ve soğuk ortamlarda yaşayabilen birçok mikroorganizma, balık ve yengeç türünün son araştırmalar sonucunda burada yaşadığı tespit edilmiştir.

Araştırmalar, bu derinlikte yaşayan bakteri sayısının, denizin 5-6 kilometre derinliğinde yaşayan bakteri miktarından neredeyse 10 kat fazla olduğunu ortaya koyuyor. Tektonik kuvvetlerin bitişik kıta levhalarının altındaki deniz yatağını itmesiyle oluşan Mariana Çukuru, Tayvan’dan Meksika’ya yük taşıyan gemide çalışan Cemil Çakır’ı da yutmuş. 2013’te yaşanan bu olayın kaza mı yoksa cinayet mi olduğu ise şüpheli.

Yaşamın temel kaynağı, 300 dereceye ulaşabilen volkanik püskürmeler ve buradan çıkan sülfürü metabolize edebilen bakterilerdir. Bu kadar diplerde yaşayabilen balık türlerinin hayatları yüzlerce yılı aşabilmektedir. Buradaki canlıların, çok daha eski prehistorik çağlardan bu yana aynı kaldığı düşünülmektedir. Rastlantı ile 1872’de bulunan bir çukur, 1977’ye kadar, tam 105 yıl süren bir araştırma dizisinin sonunda; Yer Küre’nin birçok sırrının çözülmesine ışık tuttu.

23 Ocak 1960’ta, İsviçreli bilim insanı Jacques Piccard ile ABD’lı Teğmen Donald Walsh, Trieste Batiskapı eşliğinde Mariana Çukuru’na inmeyi başaran ilk insanlar olurlar. İlk anda 11.521 metre (37,799 feet)’lik bir derinliğe gidildiği düşünülmüş, ancak 1995’te yapılan son ölçümlerde doğru derinliğin 10.916 metre (35,814 feet) olduğu fark edilmiştir. En derin noktaya varış yaklaşık 3 saat 15 dakika sürmüş, burada da geçirilen 20 dakikalık bir sürenin ardından tekrar yüzeye çıkılmasıyla toplamda 5 saatlik bir sürede dalış ve yüzeye çıkış sonlandırılmıştır.

25 Mart 2012’de, Kanadalı yönetmen James Cameron “Dikey Torpil (Deepsea Challenger.)” adlı, metrekare başına 7.250 tonun üzerindeki basınçlara dayanıklı özel tip bir denizaltısıyla Mariana Çukuru’na tek başına inmeyi başardı. 156 dakikada dünyanın tabanına inen, 3 saat dipte kalan Cameron, 70 dakika gibi çok kısa bir sürede yüzeye çıktı. Cameron tarafından bizzat tasarlanıp Avustralyalı mühendislerce inşa edilen denizaltının çekimleri eşsiz bilgileri de beraberinde getirdi.