Dünya Neden Döner?

Dünya-Neden-DönerDünya neden döner? Dünya kendi ekseni etrafında neden döner?

Kuzey kutbundan bakarsak gezegenimiz saat yönünün tersine dönmektedir. Ekvator üzerindeki dönüş hızı saatte 1600 kilometreyi bulur. Neyse ki atmosferde dünya ile beraber döner de biz hiçbir şey hissetmeyiz.

Gezegenimiz dev bir gaz ve toz bulutunun sıkışması ile meydana gelmiştir. Bir birini çeken parçacıklar sıkışıp yoğunlaştıkça bu yapı giderek artan hızlarla dönmeye başlamış ve sonunda gezegenimiz haline gelmiştir. Bu dönme etkisini buz pateninden bilirsiniz belki. Buz üzerinde dönen bir artistik patinajcıyı izlediniz mi hiç? Önce yavaş yavaş dönmeye başlar. O sırada kolları açıktır. Sonra kollarını toplamaya başlar ve dönüşü de giderek hızlanır. Fizikçiler dönem kuvvetinin korunmasından bahsederler. İşte dünyamızın dönme sebebi de aynı fizik yasasıdır. Çünkü gezegenimizin oluşumu sırasında gaz ve toz bulutu sıkışmıştır. Tıp ki patinajcının kollarını toplaması gibi böylece gezenimizin dönüş hızı da artmıştır.

Bundan 4 milyar yıl önce o zamanda ki genç dünyamızın bir günü 14 saat sürüyordu. Yer kabuğunun iç katmanlarında ki sürtünme gelgit kuvvetleri gezegenimizin dönüşünü frenledi. Dünya giderek yavaşladı. Günümüzden 400 milyon yıl önce kendi çevresinde ki dönüşünü 22 saatte tamamlar hale geldi. Bu gün bu süre tabi ki 24 saat.