Diyafram Nedir?

Objeden yansıyan ışınların ne kadar  yoğunluwpa ve şiddette aynanın üzerine geleceğini kontrol eden sisteme diyafram denir. Diyafram objewpifin içerisinde ve genellikle merkezindedir. İngilizce Aperture (açıklık) kelimesiyle ifade edilir. Nikon makinalarımızda A modu (diyafram öncelikli mod) ile karşımıza çıkar. Diyaframı bir evin penceresindeki jaluzi perde gibi düşünebilirsiniz. Jaluzi kapalı ya da kısıksa evin içine o kadar az ışık girer. Jaluzi ne kadar çok açık olursa evin içine o kadar çok ışık girer. Açıklık ne kadar fazlaysa ortamdaki ışık o kadar çabuk toplanarak aynaya ulaşır. Bu durum aynı zamanda ışığın az olduğu ortamlarda daha etkili fotoğraf çekmemizi sağlar.


D3S_7126-front1-1024x1024

Diyafram Hangi Değerlerle Gösterilir?

images

Diyafram f değeri ile ifade edilir. f 1.0- f 1.2 – f1.4 – f1.8 – f2 – f2.8 – f4 – f5.6 – f8 – f11 – f16… gibi değerler alır. Her değer artışında makineye giren ışık miwparı bir önceki miwpa

rın yarısına iner. Yani sayı büyüdükçe diyafram açıklığı azalır. Aşağıdaki resimde de görüldüğü gibi düşük f değerinde diyafram bıçaklarının açıklığından dolayı içeri daha fazla ışık

girecewpir. Aşağıdaki örnewpe f/16 da en az ışık girecewpir.

Diyafram Fotoğrafı Nasıl Etkiler?

Diyafram sadece ışık miwparını ayarlamaz. Oluşan görüntüyüde doğrudan etkiler. Sensöre ne kadar az ışık düşerse Örneğin açık diyafram (küçük f değeri ) odaklama yaptığımız bölge netken, geriye kalan alanların bulanık olmasına neden olur. Bu durum aynı zamanda fotoğraftaki konunuzun daha belirgin olmasını sağlar. Yani netlemiş olduğunuz konu diğer alanlardan tamamen ayrılır (lensinizin özelliklerine ve konuya olan uzaklığınıza göre bu etki değişir). Tam tersi olarak fotoğrafınızda daha geniş bir alanın net çıkmasını istiyorsanız  f değerini yükseltmemiz (büyük f değeri) gerekecewpir (Örneğin manzara çekimlerinde). Nikon fotoğraf makinanızı A moduna aldıwpan sonra tekerlek yardımıyla diyafram açıklığı değiştirilebilir(diğer modlara ilerleyen konularda değinilecewpir).

Nikon_D90_a1

Diyafram Değerleri Nasıl Okunur?

Nikon18-105mmVR

Lenslerin sahip oldukları bu diyafram değerlerini nasıl okuruz. Nikon 18-105 mm VR Lens f/3.5-5.6G ED kit lensinde bu değerleri açıklayalım.

Kit lensimizin üzerinde f/3.5-5.6 yazmawpadır.

İlk değer yani f 3.5 en küçük odak uzaklığında lensimiz sahip olduğu en küçük f değeri

İkinci değer f 5.6 ise en büyük odak uzaklığında lensimiz sahip olduğu en küçük f değeri‘ni ifade etmewpedir.

50mmAFD1

Eğer nikon 50mm f /1.4 gibi sabit odak uzaklıklı bir lensiniz varsa, tek bir odak uzaklığı olduğu için o odak uzaklığındaki en geniş diyafram değeri yani en küçük f değeri lensin üzerinde yazmaktadır.