01503

Köpekler de diğer memeli canlılarda olduğu gibi türlerinin devamını üreyerek sağlarlar. Bu yüzden de adet döngüleri vardır fakat hayvanların adet dönemleri insanlara göre farklılık göstermektedir. Köpeklerin adet dönemine kızgınlık dönemi denilmektedir ve köpeklerin çiftleşmesi için bu dönem en uygun zamandır. Eğer bir dişi köpek sahibi iseniz köpeğinizin kızgınlık dönemi belirtilerini bilmeniz ve olası belirtilerin farkında olmanız yararınıza olacaktır.

Besledeğiniz  bir dişi köpeğin ilk ergenlik ve kızgınlık dönemi köpeğiniz doğduktan sonraki 6. aydan sonra gerçekleşir.Kızgınlık döneminin kaçıncı ayda olacağı köpeğin ırkına ve çevre şartlarına göre değişiklik göstermektedir. Köpeğinizin ergenlik dönemine ne zaman gireceğini beslenme şartları da etkilemektedir.Dişi köpekler genellikle ilk baharda ve sonbahar da olmak üzere yılda iki kere kızgınlık dönemi geçirirler. Köpeğinizin adet dönemi 6 ayda bir olur ve 21 gün sürer. İlk adet döneminde fazla kanması olmayacağında siz fark etmeyebilirsiniz.Köpeğiniz kendi kişisel temizliğini yapacaktır. Ama ilerleyen zamanlardaki adet dönemlerinde kendını çok fazla belli edebilir.

KÖPEĞİNİZİN KIZGINLIK BELİRTİLERİ :

İLGİ

Eğer dişi köpeğiniz kızgınlık dönemindeyse, fark edeceğiniz ilk şey, erkek köpekleri kendine çekmesi olacaktır. Köpeğinzin davranışları çok değişecektir mesela  normal şartlarda erkek köpeklerin üzerine çıkmasına izin vermiyorsa, kızgınlık döneminde ise buna izin verecektir.Dişi köpeğiniz kızgınlık dönemindeyken sizin gözetiminiz dışında dışarda yalnız gezmemelidir.Siz dışarıya cıkardığınızda da köpeğinizi tasması ile gezdirmeniz iyi olacaktır. Çünkü köpeğiniz bu dönemde erkek köpekleri kendine çekecektir. Bazı köpeklere karşı da agresif davranışlar sergileyecektir.

KANAMA 

Köpeğinizin kızgınlık döneminde olduğunu gösteren bir diğer belirti ise kanamadır. Eğer köpeğinizin kanaması dolaştığı yerleri batıracak kadar çok oluyor ise onu kolay temizleyebileceğiniz bir yerde tutmanız gerekebilir. Dişi köpeğinizden yavru elde etmeyi planlamıyorsanız en iyi yöntem köpeğinizi kısırlaştırmaktır. Kısırlık köpeğinizin kızgınlık dönemine girmesini engelleyecektir. Ancak bu kısırlaştırma işleminden önce köpeğiniz bir kere doğum yapmış olması onun sağlığı açısından daha iyi olacaktır.

Dişi köpeğinizin kısırlaştırılması için en uygun zaman konusunda veterinerler arasında  bazı anlaşmazlıklar yaşanmaktadır. Bazı veteriner hekimler köpeğin bir kızgınlık dönemi geçirdikten sonra kısırlaştırılmasını önerirken, bazı veteriner hekimler ise 6 aylıkken kısırlaştırılmasını önermektedir.