Dian fossey kimdir?

Dian fossey

Dian fossey; 16 Ocak 1932 tarihinde Kaliforniya Eyaletinin San Francisco şehrinde dünyaya gelmiş ünlü hayvan davranışlarını inceleyen bilim kadınlarından birisidir.

Dian fossey’in Goriller üzerine çalışmaları bulunmaktadır. Birçok goril grubuyla kapsamlı incelemeler yapmış, Ruanda’nın dağ ormanlarında yıllarca onları gözlemlemiştir.

6 yaşındayken anne ve babası boşanan Fossey, üvey babasının ona kötü davranması sonucu hayvanlarla ilgilenmeye başladı. Afrika ve dağ gorillerine adeta aşık olan Fossey, Karisoke Araştırma Merkezi  ve Cornell Üniversitesi’ndeki yılları sonrasında davranış bilimi ve primatoloji alanlarında uzmanlaştı.

ABD’deki San Jose State Üniversitesi’den lisans ve Cambridge Üniversitesi’nden 1974 yılında doktora diploması aldı. Dian Fossey dağ gorilleri ile ilgili çok önemli araştırmalara imza atmış, 18 yıl boyunca bu alanda çalışmış ve yıllarca Ruanda’nın dağ ormanlarında onları gözlemlemiştir.

İsmi dünyaca ünlü primatologlar Jane Goodall, Louis Leakey ve George Schaller ile birlikte anılır.

Ruanda halkı Dian Fossey’yi “Dağda yalnız yaşayan kadın” anlamına gelen “Nyiramachabelli” adıyla çağırırdı.

Günümüzde Dian Fossey’nin başlattığı çalışmalar, Dian Fossey Gorilla Fund International adı altındaki bir yardım fonu aracılığıyla devam ettirilmektedir.

Dian Fossey pek çok insanın yapmayı aklından bile geçirmeyeceği bir yaşamı seçmiş, kendisini gorillere adamış, bu yabani hayvanları kendisini alıştırarak ve goril davranışları, sosyal yaşamları hakkında çok değerli bilgileri derlemiştir.

Dian fossey’in ailesi

Dian fossey’in babası George E. Fossey III’dür. Annesi ise Kathryn “Kitty” Fossey’dir.

Dian fossey’in öğrenim gördüğü okullar

1. San Jose State Üniversitesi(BA, Ergoterapi, 1954)

2. Cambridge Üniversitesi (Doktora, Zooloji, 1974)

Dian fossey’in çalıştığı yerler

1. Karisoke Araştırma Merkezi

2. Cornell Üniversitesi

Dian fossey’in etkilendiği bilim adamları

1.Jane Goodall

2. Louis Leakey

3. George Schaller

Gorillas in the Mist: The Story of Dian Fossey ( Sisteki Goriller) filmi

1988 yapımı Gorillas in the Mist: The Story of Dian Fossey (Sisteki Goriller) filmiyle, “Sigourney Weaver” tarafından sinemada canlandırılmıştır. Sigourney Weaver  bu rolüyle drama dalında Golden Globe En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü kazanmıştır.

Dian fossey’in ölümü

Dian fossey, 28 Aralık 1985 tarihinde 83 yaşındayken Ruanda’daki Virunga Dağları’nda bulunan kabininin yatak odasında ölü bulunmuştur. Cesedi saldırganlar tarafından duvarda açılan bir deliğin 2 metre ilerisinde bulunmuştur. Katil zanlısı halen bulunamaya Dian fossey’in kaçak avcılar tarafından öldürüldüğü düşünülüyor.

Kaçak avcılarla savaşmak için elinden geleni yapan Dian fossey’i Google ona özel bir doodle’la anmıştır.