Kıyafet seçiminin son parçası olan ayakkabılar, aslında en çok dikkat çeken parçadır. Özellikle kadınların alışverişlerinde aldıkları elbiselerin hemen akabinde, ayakkabı tercihleri, “Hangi tarz ayakkabı almalıyım?” sorusu akılları karıştırır. Ayakkabı tarzlarından biri olan deri ayakkabılar; kalite ve parlaklığıyla çok tercih edilen bir ayakkabıdır.

Deri Ayakkabı Nasıl Yumuşar

Ancak beğenme esnasında tam oldu derken, giydikçe sert olmasından dolayı ayağın arkasına vurmalar veya tam açılmadığından ayağı sıkmalar meydana gelmektedir. Böyle bir durumla karşılaşıldığında genel olarak yapılan şey, ayakkabının değiştirilmesi olmaktadır. Ancak çok kolay ve pratik çözümlerle kendimizde bu ayakkabıların yumuşatılarak rahat bir şekilde giyilmesi sağlanabilir.

Aslında deriyi, yapısını bozmadan yumuşatmanın yolu giyerek yumuşamasını sağlamaktır. Eğer ayakkabınız kendiliğinden istenilen ölçüde açılmazsa, en sık kullanılan yöntem olan ve özellikle deri işi yapanların önerdiği Hint yağını deriye uygulayarak, deriyi yumuşatabilirsiniz.  Hint yağı sayesinde, hem deri ayakkabılar hem de montlar yumuşar ve derinin ömrünü uzatır.

Deri, ayakkabı veya diğer kıyafet modellerinde olsun kendi özelliğinden dolayı ıslandığında sertleşir ve rahatsız edebilir. Yine aktarlardan kolay bir şekilde temin edebileceğiniz badem yağıda deri ayakkabıların yumuşatılmasında kullanılan bir yöntemdir. Badem yağı deriyi çatlatmaz, yumuşatır. Vazelin yağı da kullanılacak bir malzemedir. Yağları deriye uygularken bir sünger yardımıyla derinin üzerinde çok kalın olmayacak şekilde uygulayabilirsiniz.

En sık uygulanan yöntemlerden biri de ayakkabı boyasıdır. Boyanın içeriğinde bulunan yumuşatma kimyasalı sayesinde boya kuruduktan sonra biraz daha yumuşamış olacaktır. Zaman geçtikçe ve boyayı hafif bir şekilde uygulayarak daha iyi yumuşaması sağlanır. Beyaz kalıp sabun ile uygulama yaparak sıcak bir ortama koyup iyice kurumasını bekledikten sonra, ayakkabının üzerini sildiğinizde yumuşamış olacaktır.  Ayrıca ayaklarınızı vuran yeri yumuşatana kadar ayakkabı tabanı kullanıp ayak bileğinizi yükselterek ayağınızın zarar görmesi engellenebilir.