Ruha ve cilde olan faydalarının yanı sıra denizin vücuda olan faydaları da saymakla bitmiyor!.. İşte, denizin faydaları…

yüzme

Deniz suyu, eski çağlardan bu yana tıp alanında sıklıkla kullanılmıştır. Tıp dehası Hipokrat, balıkçıların ellerinin sık sık oltayla kesilmesine rağmen hiçbir zaman enfeksiyon kapmadığının farkına varır ve buradaki etkenin deniz suyu olduğunu keşfeder.

Fransız biyolog Rene Quinton deniz suyunun kan plazmasıyla aynı öğelere sahip olduğunu ortaya çıkarır ve tedavi edici özelliğini bilimsel olarak kanıtlar. Deniz suyu, kan plazması gibi, 104 ana element ve mineral içerir.

Cildin gözeneklerinden nüfuz eden deniz suyu dolaşım sistemine katılır ve vücut fonksiyonlarını dengeler. Bu nedenle denize girmek vücut için son derece faydalıdır, hatta ısıtılmış deniz suyuna girmek bu etkilerin daha da artmasını sağlar.

denizin-faydalari-1_110715Deniz suyu, sadece fiziksel hastalıklara şifa olmaz. Birçok psikolojik rahatsızlığa da deva olabilir. İçeriğinde bulunan magnezyum, brom, lityum maddelerinin etkisi ile ruhsal sorunları da tedavi etmektedir. Çünkü bu maddeler, beyindeki melatonin ve serotonin seviyesini dengelemektedir. Böylece mutluluk ve huzur verir.

Deniz suyu saçların kepeklenmesini önler, sivilcelerin kurutulmasında ve siyah noktaların temizlenmesinde son derece etkilidir. Derinin soyulmasına zemin oluşturduğu için daha sağlıklı ve güzel cilde kavuşturmaktadır.

Mantar gibi olumsuz etkenlerden vücudu arındırır. Özellikle ayak kokusu ve ter kokusunu gidermede başarılıdır.

Son zamanlarda deniz suyunun diş sağlığına çok önemli katkısı olduğu ortaya çıkmıştır. Diş ağrısı esnasında deniz suyu, ağızda gargara yapıldığında ağrıyı gidermektedir. Ağızda bulunan yaraların da çabuk iyileşmesini sağlamaktadır.

Deniz suyu, insan kanında bulunan içeriklere en yakın sıvıdır. Kalsiyum karbonat, sülfat, potasyum klorür, magnezyum klorür ve magnezyum sülfat içermesi deniz suyuna şifa özelliği kazandırmaktadır.

Deniz suyunda bulunan iyot (deniz tuzu) bağışıklık sistemini geliştirir. Büyük bir doğal antiseptik olan deniz suyu, bakteri ve mikropları öldürmek için vücudun direncini artırır.

denizinfaydalari2_2107Denizdeki akıntı ve dalga hareketlerinin ritmik etkisi, vücuda masaj yapılmış gibi dolaşımı hızlandırır ve düzenler. Denizin büyük elektromanyetik enerji alanının içinde doğal olarak enerji sisteminiz de şarj olur.

Deniz suyu, detoks ve yenilenme sürecine de katkıda bulunur. Deniz kıyısındaki hava, kanın ve dokuların temizlenmesine ve atılımın hızlanmasına yardımcı olan yüksek oranda negatif iyonlarla yüklüdür.

Yaz boyunca denize girme imkanı bulunamasa da, denize yakın yerlerde yaşayanlar sık sık deniz kenarına giderek denizin faydalarından mahrum kalmamalı!..