Yaz geldi, deniz mevsimi açıldı. Havası, suyu, kumu… Sağlık açısından önemi bilinen deniz suyu ve kumunun faydalarının ne olduğunu biliyor musunuz?..

Deniz suyu ve kumu

Deniz suyu, vitaminler, mineral tuzları, eser elementler ve amino asitler gibi insan vücudunda bulunan aynı 84 maddeyi içerir. Yani kanın konsantrasyonu ile deniz suyununki birbirine benzemektedir.

Deniz suyunun tedavi edici özelliği aslında yüzyıllar önce keşfedilmiştir. Deniz suyunun tıbbi kullanımı M.Ö. 4. yüzyıla dayanır. Hipokrat, deniz suyunu tedavi amaçlı kullanmıştır.

Neredeyse tüm dünyada güzellik ve masaj uygulamalarında deniz tuzu kullanıldığını biliyoruz. Bunun nedeni deniz tuzunda bulunan doğal elementlerin deriden toksinlerin atılmasına ve ölü hücrelerin temizlenmesine yardımcı olmasıdır. İçeriğinde minerallerle de takviye yapar.

deniz-suyu-3_280615Deniz suyunun en önemli faydalarından biri tahriş görmüş, zarara uğramış cildi iyileştirmektir. Deniz suyu atopik dermatit, rosacea, sedef ve egzama gibi birçok cilt bozukluğunun tedavisinde yardımcı olabilir. Sivilceleri ve akneleri kuruturken, siyah nokta oluşumlarını en aza indirger.

Deniz havası kepekli saçlarda da mucizevi etki yaratırken, yağlı saçlardaki yağ dengesini sağlar. Belki de en şaşırtıcı etkisi ağrıyan dişlere… Deniz suyuyla gargara yaparak diş ağrısına son verebilirsiniz. Yine ağızdaki yaraları da bu şekilde iyileştirebilirsiniz.

Deniz suyu ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirme yeteneğine de sahiptir. Zararlı toksinleri bedenden uzaklaştırarak, koruma sağlar. Bu sayede serbest radikallerden kurtulan kan, ihtiyacı olan elementlere sahip olur ve içeriğindeki oksijen düzeyi yükselir.

Deniz suyunda bulunan iyot da bağışıklık sistemini destekler ve tiroid aktivitesini artırır. Aynı zamanda doğal bir antiseptik olan deniz suyu, enfeksiyonlara karşı önemli ölçüde vücudun direncini artırır ve bakteri, mantar ve parazitlerin ölmesine yardımcı olur. Ter kokusundan şikayetçi olanlar deniz suyuyla bu sorundan kurtulabilir.

Deniz suyunun önemli bir etkisi de ruh sağlığı üzerinedir. İçeriğinde bulunan magnezyum, lityum ve brom, beyindeki serotonin, melatonin düzeylerini etkiler. Depresyon, sinirlilik, anksiyete, ilgisizlik gibi birçok duygusal bozukluğu tedavi eder.

Herkes denizin ve güneşin faydalarını ve zararlarını biliyor ama hiç kimse deniz kumunun faydalarından hiç bahsetmiyor. Eskiden kraliçeler doğal peeling olarak sadece deniz kumu kullanırlarmış. Bunun için günümüzde bile varlığını sürdüren güzelliği dillere dolanan Klopatra adına bir plaj bile var. İşte, deniz kumunun pek bilinmeyen faydaları;

deniz-suyu-2_280615– Islak deniz kumunda yürüyüş yapmak kan damarlarının genişlemesini ve kanın yukarı doğru pompalanmasını sağlayarak kan akışını artırır.

– Kireçlenme ve romatizmal hastalıkları tedavi edicidir.

– Doğal peeling etkisi vardır ve bazı cilt hastalıklarını tedavi eder.

– Deniz kumu ayak tabanlarınıza doğal pedikür etkisi yapacaktır. Deniz kumu ile hafifçe ovulan cilt çok daha temiz ve canlı gözükecektir.

– Sıcak deniz kumuna yatmak kan dolaşımını hızlandıracağı için eklem ağrılarını hafifletecektir.

Bundan sonra deniz ve kumun tadını çıkarırken sağlığınıza olan olumlu etkilerini de biliyor olacaksınız…