Deniz Neden Köpürür

Kıyıya vuran dalgalarla oluşan köpükler; deniz veya okyanus köpüğü ismiyle bilinen, ekosistemin doğal bir olayıdır. Temiz deniz suyundan bir bardak alıp yakından bakarsanız, suyun minik parçacıklarla dolu olduğunu görürsünüz. Deniz suyundaki parçacıklar;  tuzlar, proteinler, yağlar, ölü alg ve diğer organik madde parçalarından bir demet içerir. Su içerisinde çözünemeyen bu organik maddeler, bardağı hızlıca salladığınızda, sıvı yüzeyinde küçük kabarcıkların oluşmasına neden olur.

Denizlerde oluşan köpükler de aynı mantıkla oluşur. Ancak, elinizdeki bardaktan farklı olarak, çok daha büyük ölçekteki deniz suyu rüzgarlar ve dalgalar tarafından karıştırılır. Suda çözünmeyen organik maddeler parçalandığında, suyun gerilimini düşürerek yüzey aktif ismi verilen bazı maddeler oluşturur. Yüzey aktif maddelerin önemli özelliklerinden biri, sabunlarda ve deterjanlarda da olduğu gibi köpürmeyi sağlamasıdır. Suyu hem tutan hem de iten bu maddeler bakımından zengin olan deniz suyu, dalgaların etkisiyle  karaya çarptığında köpüklerin oluşmasına neden olur

Alg (su yosunları) çoğalmaları büyük deniz köpüklerinin ortak kaynağıdır. Çoğu deniz köpüğü insanlara zararlı değildir ve genellikle deniz ekosistemin bir göstergesidir. Ancak kıyıya yakın alanlarda oluşan, büyük ölçekteki   alg çoğalmaları, insan sağlığına ve çevreye etkileri dolayısıyla potansiyel bir takım riskler oluşturabilir.