Görünümleri laleyi andırdığı için bu ismi alan deniz lalesi, aslında bitki değil, suda yaşayan bir hayvan türüdür.

Deniz lalesi

Deniz laleleri, “Pelmatozoa” sınıfından Derisidikenliler alt grubuna ait bir hayvan türüdür. Vücut yapısı laleye benzediği için bu isimle adlandırılırlar. Deniz lalesi, “saç yıldızları” ya da “deniz leylakları” olarak da bilinir.

Sarı, kırmızı, yeşil, beyaz renkte olanları vardır. Deniz laleleri, mercanlar ve çiçek hayvanlarla aynı sınıfta olmakla beraber bu canlılardan farklı olarak koloniler halinde yaşamazlar. Her birey bağımsız yaşar.

Deniz laleleri geniş bir ailedir. Yaklaşık 1400 yan kolu bulunur. En çok paleozoik devirde gelişen deniz lalelerinin bugün bilinen 800 sürü vardır. Avustralya’da 265 milyon yaşında deniz lalesi fosilleri bulunmuştur.

Okyanuslarda ve denizlerde yaşayan bu canlılar, yaklaşık 5 bin metre derinliğe kadar inerler. Yaşayan türlerinin büyük bölümü, Japonya’dan Avustralya’ya kadar yayılmış olan “Metacrinus” cinsidir.

Deniz laleleri, gerçek hayvanlardan ziyade egzotik deniz yaratıklarına benzer. Fakat bu zarif görünüşlü canlıların hayvan olduklarına şüphe yoktur.

 

Güzel görünümlü suda yaşayan hayvanlar

deniz-lalesi-4Güzel görünümlü vücutları bir sap ve buna bağlı kollardan oluşan bir çiçeği andırır. Kadehi andıran taç kısımlarındaki kollar beşli bir yapıdadır.

Saplı olanlar saplarıyla kendilerini bir yere bağlarlar.

Sapsız olanlar ise özgürce dolaşırlar. Genellikle yavaş hareket ederler, sürünebilir, atlayabilir, oyuk açabilir ve yüzebilirler. Sapları 65 santimetre uzunluğa kadar erişebilir.

Planktonlarla beslenen deniz lalelerinin yumuşak çanak bölümlerinde ağızları bulunur.

Üremeleri suda gerçekleşir. Deniz lalelerinin kopan parçaları kendilerini yenileyebilir.