Dama taşları ve tahtasıyla, standart dama oyunundan başka birçok oyunu da oynayabilirsiniz. Bunların çoğunluğu, standart oyundan daha kısa sürer ve daha basittir. Bu oyunlar çocuklarla rahatlıkla oynanabileceği gibi uzun bir oyun oyun için yeterince zamanınız veya sabrınız yoksa da tam size göredir.

dama-tahtasi-ile-oynanabilen-oyunlar_646x340

Tilkiyle Tazı
Oyunculardan birinin tek taşı vardır, bu tilkidir. Diğer oyuncu ise dört taş ile oynar, bunlar ise tazıdır. Tazılar sıradan dama taşı gibi, yalnızca ileri ve sağa-sola hareket eder. Tilki ise dama yapmış bir taş gibi her yöne hareket edebilir. Üzerinden atlama veya yeme yoktur. Tilkinin amacı, tazıları atlatıp karşı tarafın dama şeridine ulaşmaktır. Tazıların amacız ise bunu önlemektir. Hızlı adımlarla oynanan bir oyun olup yaklaşık bir dakikada sonuçlanır. Oyuncular, her oyundan sonra veya birkaç oyunda bir tilki-tazı rolünü değişebilirler.

Beşi Bir Yerde
Bu oyun, 20’lerde Hollywood’da popüler olan bir Japon oyunun varyasyonudur. Oyun boş tahta ile başlar. Her oyuncu sırayla tahtanın istediği karesine bir taş koyar. 16 taşın tamamını yerleştirmeden evvel yatay, dikey veya çaprazlama olacak biçimde beş taşı yan yana sıralayan oyuncu, oyunu kazanır. Tüm taşlar kullanılır ve amaca ulaşılamazsa oyuncular, taşları dama oynar gibi sırayla hareket ettirerek yatay, dikey veya çaprazlama biçimde beş taşı yan yana getirme çabasını sürdürür.

Çin Daması
Sıradan bir dama tahtası üzerinde Çin damasının birçok varyasyonu oynanabilir. En çok bilinenlerden biri, çaprazlama biçimde oynananıdır. Tahtayı, her oyuncunun tarafına bir siyah kare gelecek şekilde konumlandırırsınız. Beş taşı biri ortada ve diğerleri onun dört tarafına gelecek ve bir X şekli oluşturacak biçimde dizersiniz. Taşlar birbirinin üzerinden atlatılabilir. Standart damadan tek farkı, üzerinden atlanan taşın tahtadan alınmamasıdır. Tüm taşlarını rakibin taşlarının başlangıç pozisyonuna ilk getiren, oyunu kazanır.

Ters Dama
Ters dama, kural olarak aynen standart dama gibi oynanır. Tek fark, amacın taş almak değil, taş kaybetmek olmasıdır. Taşlarının tümünü yediren oyuncu, oyunu kazanır. Bu tek kural değişimi, oyunu oldukça farklı bir hale getirir. Çok daha hızlı oynanır ve stardart damada sakındığınız çift atlama gibi durumlar, ters damada oldukça stratejik hareketler haline gelir.