Çörek Otu Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

corek_otu_nedir-1110x400

Birçok kutsal kitaplarda ismi geçen, genellikle şifalı bitki olarak bilinen çörek otu, binlerce yıldır kullanılan bir bitkidir. Günümüze kadar birçok çeşitli araştırmaya konu olmuştur.

Bilinen en önemli özelliği ise kanserli hücrelerin temizlenmesinde etkili olması ve kansere karşı koruyuculuğudur. Bu konularla ilgili ciddi sayıda araştırma yapılmıştır ve olumlu sonuçlar görülmüştür.

İslam kültürünün egemen olduğu dönemlerden, Antik Yunan dönemlerine hatta Eski Mısır’a kadar uzanan geniş bir coğrafyada kullanılmıştır.

Günümüzde ise birçok ülkede çeşitli hastalıklardan korunmak için ve hastalıkların tedavi edilmesi için kullanılmaktadır.

Sayısız faydası olan çörek otunun en bilinen etkileri, ağrıları hafifletmesi, bağışıklık sistemini güçlendirmesi, astım hastalarının tedavilerinde etkili olmasıdır. Tüm bu faydalar son yıllarda yapılan araştırmalar neticesinde kesinleşmiştir. Günümüzde artık birçok kişi herhangi bir sağlık sorunu olmasa da çörek otunu kullanmaktadır.

Çörek Otu Nedir?

Ülkemizde hemen her bölgede yetişen ve dünyada kendisine birçok yetişme alanı bulan çörek otu, ince yapraklı ve otsu bir tarla bitkisidir. Çörek otu olarak kullanılan siyah küçük susamsı tanecikler, bitkinin dallarında yetişen kapsüller içindeki tohumlardır. İçeriğinde birçok vitamin ve molekül bulunduran çörek otu, bağışıklık sisteminin güçlenmesinde çok etkilidir. Hatta bazı ilaçların üretiminde de ham madde olarak kullanıldığı bilinir. İçeriğinde protein, bitkisel yağlar bol miktarda bulunmaktadır. Bunun dışında yeterli miktarda A vitamini, C vitamini, B vitamini ve fosfor içerir.

Çörek Otunun Faydaları Nelerdir?

  • Yüksek oranda C vitamini içerdiği için antioksidan olma özelliği bulunur. Bu nedenle omega-3 takviyesi alımında antioksidan olarak kullanılabilir.
  • Vücutta iltihap oluşmasını engelleyici maddeler içermektedir. Bağışıklık sistemi güçlendiğinden mikroplara taviz verilmez. Özellikle eklem iltihaplarında çok etkilidir.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirici etkiye sahip olan çörek otu kansere yakalanma riskini azaltır. Prostat ve meme kanserinde yavaşlatıcı etkisi vardır.
  • Çörek otunun bir diğer faydası ise karaciğeri korumasıdır. Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalarda karaciğer kanseri hastalığına karşı koruyuculuğu tespit edilmiştir.
  • Kandaki şeker miktarını düşürücü etkisi vardır. İnsülinin salgılanmasını sağlayan pankreasta beta hücrelerini harekete geçirdiği gözlenmiştir.
  • Almanya’da yapılmış olan bir araştırmada ise çörek otunun alerjik hastalıklarda da kullanılabileceği ortaya çıkmıştır. Bronşitli astım, alerjik astım, bahar nezlesi hastalıklarına yönelik yapılan araştırmada çörek otunun büyük oranda faydası olduğu gözlemlenmiştir.
  • Mide zarında tahrişe neden bazı durumlarda bu dış etkenlere karşı mide zarını korur hatta bazen iyileşmesinde yardımcı olur.
  • Çörek otu kullanımı nefes borusu adalesini genişletme etkisi bulunduğundan nefes darlığında da rahatlatıcı bir etkisi bulunmaktadır.
  • Kalp rahatsızlıklarında kalp sağlığını koruyucu etkisi bulunan çörek otunun içinde bulundurduğu timokinon maddesi sayesinde rahatsızlığa yol açan homosistein oranını düşürdüğü gözlemlenmiştir.
  • Vücuttaki homosistein oranı, besinlerle alınmakta olan folik asit, B6 ve B12 vitaminlerinin düzenlenmesi dışında genetik faktörler ve hormonların etkisine bağlı olarak düzenlenir. Homosistein oranı yüksek olan kişilere folik asit, B6 ve B12 vitaminlerini kullanmaları önerilir.

 

Çörek Otu Nasıl Kullanılır?

Öncelikle çörek otunu öğütülmüş halde almamanızı tavsiye ederiz. Çünkü öğütülme işlemi esnasında içerisinde bulanan faydalı yağlar uçacaktır. Çörek otunu tohum halinde almanız en doğrusu olacaktır. Genel olarak çörek otunu günlük hayatta, her türlü yemekle, pastaların üzerine veya salatalarda kullanabilirsiniz. Bunların yanında düzenli olarak tüketmek istiyorsanız, kahvaltı ve yemeklerden yaklaşık bir saat önce, 1 tatlı kaşığı çörek otunu çiğneyiniz. Tadı biraz acımtırak olan çörek otunu daha rahat yutabilmek için farklı yollar deneyebilirsiniz. Örneğin bir tatlı kaşığı çörek otunu, bir kase yoğurt içine karıştırabilirsiniz. Çörek otu yağını ise hemen her yerde kullanabilirsiniz. Romatizma, migren, sırt ve baş ağrılarında faydalıdır. Yine çörek otu yağını haftada bir kez düzenli olarak saç diplerinize masaj yaparak uygularsanız, daha sağlıklı ve az dökülen saçlarınız olacaktır.

Çörek Otunun Yan Etkileri Nelerdir?

Çörek otu ve çörek otu yağının pek çok sağlık sorunlarına yararı olmasına karşın diğer bitkisel ürünlerde olduğu gibi aşırı, gereksiz ve bilinçsiz tüketiminde bazı yan etkileri ortaya çıkmaktadır. Öncelikle; tansiyon, epilepsi, kalp hastalıkları, şeker hastalığı veya herhangi hastalık nedeniyle düzenli olarak ilaç kullanıyorsanız çörek otu ve çörek otu yağını kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Gıdalarla beraber tüketilen çörek otu genellikle güvenli olmakla birlikte yalnızca hamilelik ve emzirme döneminde mutlaka doktor kontrolünde tüketilmelidir. Çörek otu yağı, kullanan bazı kişilerde kontakt dermatite yol açabilir. Kaşıntı, kızarıklık ve cildin pul pul olması kontakt dermatitin belirtileri arasındadır. Yüksek dozda çörek otu yağı tüketimi böbrek veya karaciğer tahribatına neden olabilir.