hatali_cocuk_yetistirmek-1110x400

Çocuk yetiştirmek, hiç kuşkusuz ki çok dikkat isteyen ve çok zor olan bir dönemi kapsamaktadır. Anne ve babalar çocukları en iyi şekilde topluma kazandırabilmek için çaba sarf ederler. Fakat farkında olmadan birçok yanlış yaparak, çocuğun yetiştirilmesi sırasında etkili olacak olumsuzluklar meydana getirirler. Bütün bu olumsuzluklardan korunmak ve sağlam karakterli bir birey yetiştirmek için anne ve babaların bilinçlendirilmesi gereklidir.

Bir bireyin karakterinin şekillenmesinde anne ve babanın payı çok büyüktür. Toplum olarak, çocuk yetiştirme konusunda doğru sanıp aslında yanlış olan çok fazla davranış sergiliyoruz. Bu yapılan yanlışlar ile insanın bütün geleceği şekillenmekte ve hayatı boyunca çekebileceği sıkıntıların temeli oluşmaktadır. Anne ve babalar, okuyan, dinleyen, soru sorabilen, kendine güveni olan, anlayan ve anladığını ifade edebilen çocuklar yetiştirmelidirler.

Çocuk Yetiştirmede Ebeveynlerin Yaptığı Hatalar ve Doğru Tutum İçin Öneriler;
  • Çocukları yetiştirirken her şeyin mükemmel olacağı düşüncesinden uzaklaşarak, elinden geldiği kadar iyi olmasına destek olmalısınız. Bütün anne ve babalar çocukları için her şeyin mükemmelini hayal ederler ve gerçekleşmesini umut ederler fakat çocuğunuzu yetiştirirken üzerinde böyle bir baskı oluşmasına engel olun. Onun başarısız olsa bile, sizin evladınız olduğu için çok sevdiğinizi belli edin.
  • Çocuk başarılı olduğu zaman, daha çok sevildiğini hissetmemelidir. Eğer çocukta daha çok başarılı olunca daha çok sevileceği gibi yanlış bir düşünce oluşur ise ileride çok büyük problemler ile karşılaşabilir.
  • Çocuk yetiştirilirken ona yaşamı boyunca hatanın, en doğal unsurlardan biri olduğunu benimsetmek önemlidir. Basit bir hata yaptığında hayal kırıklığına uğramaması, yaptıkları hatalardan dersler çıkarması gerektiğini aşılamak çok önemlidir.
  • Çocuğun hissettiği duygulara engel olmayın. Kızdıysa ya da sevindiyse bunu özgürce yaşamasına izin verin.
  • Çocuğu yetiştiren anne ve babalar bu konu hakkında tam olarak düzenli bir yol izlemelidirler. Çocuk yetiştirmede tutarlı davranan anne babalar topluma daha iyi bir birey kazandırmış olacaklardır. Çocuğunuz için bir kural koyduysanız, bunu bazı zamanlarda görmezden gelmeyin. O kurala uymasını sağlayın. Böylelikle çocuk da daha kararlı ve düzenli olacaktır.
  • Çocuğunuzun ne istediğini anlamak için onu dikkatli bir şekilde dinleyin. Eğer siz çocuğunuzu dinlemezseniz, çocuğunuzda sizi ve başka hiç kimseyi dinlemeyecektir. Önemli bir işiniz var ise ya da hiç vaktiniz yoksa bile yine de çocuğunuzu dinlemek için vakit ayırın.
  • Eğer ortada bir sorun varsa bunu çözmek aslında size düşer. Ama çocuğunuzun problem çözme güdülerinin gelişmesini istiyorsanız, birlikte problem çözmeye çalışın. Böylelikle çocuk siz yanında olmadığınız zamanlarda da ortada olan problemler için çözüm arayışına girecektir. Bu da kişilik gelişimi için oldukça olumlu bir yaklaşımdır.
  • Eğer çocuğunuz bir hata yaptıysa, ceza vermekten kaçınmayın. Koyduğunuz kurallara karşı yaptığı hatalarda hiçbir ceza almazlarsa yaptıklarının yanlış olduğunun bilincinde olamazlar. Onlara altından kalkabilecekleri cezalar verin. Çocuklar için uygulanması zor olan cezalar vermeniz halinde nasıl olsa bana böyle bir şey yaptırmazlar düşüncesi ile sizi pek de ciddiye almayacaklardır.
  • Eğer istediğiniz bir şeyi çocuğunuza yaptıramıyorsanız, onu yapması için zorlamayın. Daha farklı alternatifler sunarak uzlaşma yoluna gidin. Böylelikle sürekli olarak isyan eden, her şeye karşı çıkan bir çocuk olmak yerine daha ılımlı bir çocuk olacaktır.
  • Çocuklarınızı yetiştirirken dikkat edeceğiniz en önemli şeylerden biri detutarlı olmaktır. Çocuğa yapma dediğiniz bir şeyi kendiniz yapıyorsanız, çocuk için söylediğiniz hiçbir şey etkili olmayacaktır.