Çinekop Hangi Mevsimde Nasıl Avlanır?

cinekop

Çinekoplar lüferin büyümemiş hali diyebiliriz. 10-15 cm uzunluğundadırlar. Lezzetleri bambaşka olan bu balıkların avcıları da bir hayli fazladır. Çinekop ülkemizde Karadeniz ve Marmara Denizi’nde yaşamaktadır. Çinekoplar göç etmeye eylül ayından ekim ayına kadar devam ederler. Bu göç esnasında Karadeniz’den Marmara Denizi’ne doğru yol alırlar. Marmara denizinde kısa bir süre durduktan sonra Çanakkale’ye giderler. Tam bu sırada İstanbul’daki balık meraklıları için av dönemidir. Çanakkale yolunda İstanbul Boğazı’nı kullanacağını bilen balık avcıları bu aylarda her gün ava çıkarlar ve çoğunlukla elleri boş dönmezler.

Çinekop balığının ne kadar değerli olduğunu ve hangi dönemlerde nerede av yapacağınızı anlattık şimdi sıra geldi çinekop avlamak için nasıl bir takım kullanmalıyız sorusunun cevabına. Herkes farklı taktiklerle balık avlar fakat biz size en yaygın av biçiminden bahsedeceğiz. En yaygın ve en sağlam yol yemli takım ile çinekop avlamaktır. Bunun nedenini soracak olursanız ise çinekop istavriti seven bir balıktır. Yemli takımınızda yem olarak istavriti tercih ederseniz çinekopların oltanıza takılması hiç de güç olmayacaktır. Fakat burada dikkat etmeniz gereken bir nokta var kullanacağınız istavritlerin taze olmasına dikkat etmelisiniz. Çünkü çinekoplar taze istavrite ilgi gösterirler bayat olduğunu anlayınca oltaya gelmezler.
Çinekop Avı Video

Yemli takım kullanmanızın daha iyi olacağını öğrendiniz yemli takımınızın özelliklerini de söylersek av için hazır olacaksınız J. 2 bölümlü yemli takımınızın ilk bölümünde bedenimiz 30 ila 40 cm uzunluğunda ve 0,40 ila 0,50 mm kalınlığında olması idealdir. Bedenin bir tarafında fır döndü diğer tarafında ise 100 gram bir kurşun kullanılabilir. İkinci bölümde ise bir uçta mantar şamandıra diğer ucu ise fırdöndüden oluşan bölümdür.