Çikolata sarmaşığı nasıl bir bitkidir, nerelerde yetişir?

Çikolata sarmaşığı

Çikolata sarmaşığı adına aşina olmadığımız bitkiler arasında yer almaktadır. Akebia Quinata, yani çikolata sarmaşığı sarılarak büyüyen, kokulu çiçekler açan bir sarmaşıktır. Akebia’nın kelime anlamı “mavinin nadir görülen bir tonu”dur.

Çok çabuk yayılmaları ve çoğalmaları sebebiyle istilacı bitkiler arasında gösterilir. Yer örtücü olarak da yetiştirilebilen tür, tutununca kontrol etmek gereken, kolayca büyüyen bir bitkidir. 6 metreye kadar uzayabilir.

Erkek çiçeklerin 2-3 adedi bir arada bulunur. Dişi çiçekler 3 yapraklıdır ve yaprakların bağlanması için ortalarında pembe ve mor renk toplar vardır.

Meyvesi mor renk, büyük ve etlidir. Olgunlaşınca ortadan yarılarak içerisindeki siyah küçük tohumları açığa çıkar. Soğuğa -5 dereceye kadar dayanıklıdır.

Eşine sık rastlanmayan, koyu mordan maviye geçişli sarkan çiçekleri, mavi yeşil yapraklar ve dallar üzerinde ön plana çıkar. Kokusu insanın aklını başından alacak kadar hoş olan çikolata sarmaşığı büyük ve etli siyaha yakın renkli tohumlarından kolay yetiştirilir.

Soğuğa dayanıklı, ana vatanı Çin olan sarmaşık kuraklığa yarı dayanıklıdır, susuz bırakmamak gerekir. Yarı gölge seven çikolata sarmaşığı, kışın soğuklarda yaprak dökse de her yıl tekrar sürecektir.

Kasım ortasından itibaren doğrudan dış mekana, soğuk uygulama ile yıl boyu ekimi yapılabilen bitkinin uçuk yeşil rengindeki ince yaprakları eliptik şeklindedir.

cikolata-sarmasigi-2606-Yarı gölge seven çikolata sarmaşığı, nemli, geçirgen toprak sever. Ekim yerini sınırlandırmak faydalıdır, çünkü bir kez tutundu mu yayılmak isteyen bir bitkidir.

Kış aylarında nemli tuttuğunuz saksıda tohumlar, doğal mevsimsel süreç içinde soğuk uygulamadan geçecek ve baharla birlikte doğal yollarla çimlenir.

Bunun için tohumlar buzdolabında bekletilebilinir. Buzdolabında bekletirken saksı etrafı mutlaka buzdolabı poşetiyle kapatılır. Çünkü buzdolabındaki meyve ve sebzeler, tohumun çürümesine neden olur ve olumsuz bir sonuçla karşılaşılır. Bu şekilde 4-6 hafta arası buzdolabında bekletildiğinden poşet üzerine tarih yazmak gerekir.

Bu süre sonunda saksı buzdolabından alınır ve serin, aydınlık bir yerde 8-13 derecede tohumları, çimlenmesi için yerleştirilir. Çimlenme kısa süre içinde gerçekleşir.

Yeni çıkan ilk sürgünleri mor renk taşıyan bitki, her gelen bahara farklı, ön plana çıkan renkleri ile renk katacaktır.