Çiçekler yenir mi, sorusunun cevabına şaşırabilirsiniz ama evet bazı çiçekler yeniyor. Peki, hangileri lezzetli ve tatları nasıl?..

çiçekler yenirmiAnthony Bourdain’in programını hiç izlediniz mi? Epeyce midesizdir. Karşısına çıkan her şeyi yer. Hatta böcekleri bile… Belki onun kadar cesur olmayabilirsiniz ama çiçek yiyecek kadar da mı değilsiniz? Ama çiçek yenir mi, dediğinizi duyar gibiyiz. Hadi, hemen burun kıvırmayın, hiç mi kabak çiçeği dolması tatmadınız? Tattınız değil mi? Tadı nasıldı? Kesinlikle nefis!

Çiçekler kokularıyla, renkleriyle, şekilleriyle bizi adeta büyüler. Sadece bizi mi? Arıları da… Arılar değişik çiçeklere konarak bal için çalışırken bir yandan da çiçek polenlerini birbirlerine taşırlar ve böylece bitkilerin çoğalmasına yardım etmiş olurlar. Böylece doğa her yıl yenilenir, her mevsimde değişik çiçekler açar.

Bu çiçeklerin bazılarının tadı da güzeldir. Mesela papatya çayı içtiniz mi hiç? Elma gibi bir aroması var. Aspir ise biraz safran tadı veriyor. Aynisefa çiçeği baharat aromalı ve girdiği yemeklere sarı bir renk katıyor. Büyük Züfaotu anasonu, meyankökünü çağrıştırıyor, hafif tatlı. Fuşya’nın tadı mayhoş, gardenya ise tatlı gibi. Hibiskus, camgüzeli, çuhaçiçeği, elma çiçeği, ful, karanfil, Gülhatmi, Japon gülü, limon çiçeği, melek otu, menekşe, peygamberçiçeği, sarıpapatya, yuka çiçeği, zembil çiçeği gibi çiçekler de ya tadıyla yada görünümüyle yemeklerde kullanılıyorlar.

Biz yemeklerde çiçek görmeye çok alışık olmasak da İskandinavlar yemeklerine çiçek koymayı seviyor. Bazı restoranlar sadece kendi bulundukları bölgede yetişen otlar, bitkiler ve çiçeklerle yemekler yapıyor ve dünyanın birçok farklı ülkesinden insanlar bu bölgelere bu yemekleri yemeğe gidiyor. Danimarka’nın Kopenhag şehrindeki Noma restoran bu yüzden bu kadar ünlü.

çiçekler yenirmi 2Ülkemizdeki çiçekler yenir mi?

Biz dünyanın en çok endemik türlere yani sadece belli bölgelerde yetişen çiçeklerine sahip ülkelerden biriyiz ama bunu maalesef kullanamıyoruz. Otları sadece haşlayarak veya zeytinyağlı olarak tüketiyoruz. O yüzden mantarlarımızı, çiçeklerimizi daha iyi değerlendirmemiz lazım.

Ünlü aşçı Refika Birgül yenen çiçekler için bakın ne diyor; “Mevsim dönüşüyle tohuma kaçmadan önce reyhan, fesleğen, kekik, biberiye çiçekleri veya ayçiçeğinin sarı yaprakları kendi başlarına yenildiğinde çok hoş olduğu gibi yemeklere farklılık katıyorlar. Günümüzde birçok şefin ve restoranın menüsünde çiçeklerle yapılmış yemekler var.”

Artık bir restoranda yemeğin içinde çiçeğe rastlarsanız şaşırmayın!