Bir çoğumuzun ismini bile duymadığı coğrafyalarda gezmeye devam ediyoruz. Şimdiki durağımız, Pembe Şehir olarak da bilinen Hindistan’nın Caypur (Jaipur) kenti.

candra-mahal

Hindistan’ın batı kesiminde bulunan ve Racasthan eyaletinin merkezi ve en büyük kenti olan, Delhi’nin 300 km kadar güneybatısında yer alan Caypur şehrinin yüzölçümü 206 km² kadar, nüfusu ise 4 milyondur.

427 metre yüksekliğinde, Aravalli dağlarının doğu yamacı eteğinde, Gucarat’tan Agra ve Delhi’ye giden ticaret yollarının üzerinde bulunan şehir, önemli bir ticaret kentidir. Kuyumculuğu ve dokumacılığı ile de sanayi şehri olan Caypur aynı zamanda öğretim (1947 de kurulan Racasthan Üniversitesi) merkezidir.

Hava-Mahal

1727’de, Mihrace Sawai II. Jai Singh tarafından kurulan Caypur, düzenli görünüşü, birbirini diklemesine kesen dama tahtası biçimli caddeleri ve dokuz dikdörtgen bloktan oluşan dokusuyla, Hindistan’daki diğer kentlerden oldukça farklıdır. Çevresi sekiz kapılı, 6 metre yüksekliğinde örme duvarla çevrili olan kente, yapılarının çoğu açık kırmızı kumtaşından yapıldığı için, ‘Pembe Kent’ denir.

İçinde Candra Mahal’ın (Chandra Mahal) ve 18. yüzyıl’da yapılmış bir gözlemevinin (Cantar Mantar veya Jantar Mantar ) bulunduğu saray ve beş katlı bir yapı olan Hawa Mahal (rüzgarlar binası) ) ilgi çekici yapılarıdır.