Çaydanlık ve su ısıtıcılarında oluşan kireçler hemen her ev kadınının ortak sorunudur. Eğer kullanılan içme suyunun kireç seviyesi yüksekse bu problemi sık sık yaşıyorsunuz demektir.

Çaydanlıklarda oluşan kireçlenmeler, kararmalar veya yağ lekesi gibi sorunları çözmenin elbette birçok yolu var. Bunlardan en pratik olanı belki de bu amaç için üretilmiş kimyasal deterjan ve çözücülerdir.

Ancak uzmanlar bu yöntemi pek önermemektedir. Çünkü suyla ne kadar yıkansa da kimyasal maddeler çaydanlık içerisinde kalabilir ve zamanla sağlık için tehlike oluşturacak bir boyuta ulaşabilir. Bu doğrultuda biz sizler için en doğal, en pratik ve en masrafsız olan yöntemleri araştırdık.

Belirli zamanlarda yapacağınız bu yöntemler sayesinde her zaman tertemiz ve pırıl pırıl bir çaydanlığınız olacaktır. Aynı zamanda hem elleriniz tahriş olmayacak hem de sıfır masrafla yapıldıkları için aile ekonomisine katkıda bulunmuş olacaksınız.

İşte bunlardan işinize yarayacağını düşündüğümüz birkaç yöntem;

caydanlik_kirec_temizleme-1110x400

Limon Tuzu Kullanma Yöntemi

Hepimizin mutfağında mutlaka limon tuzu vardır. Oldukça kolay ve masrafsız olan bu yöntemde ilk olarak çaydanlığın yarısından fazlasına kadar su doldurun. İçerisine 2 yemek kaşığı limon tuzu atın ve kaynamasını bekleyin. Kaynadıktan sonra çaydanlığın sapından tutarak biraz sallayın, dibinde ve duvarında oluşan kireçlerin yerlerinden oynadığını göreceksiniz. Daha sonra içindeki suyu dökün ve birkaç defa durulayın.

Sirke ve Karbonat Kullanma Yöntemi

Oldukça etkili olan bu yöntemin tek olumsuz yanı sirkenin hafif bir koku bırakmasıdır. Bir iki kullanımdan sonra geçecek olan bu koku eğer sizi rahatsız etmeyecekse, çaydanlıklarınızı veya su ısıtıcılarınızı temizlemek için sık sık sirkeyle temizleme yöntemini kullanabilirsiniz. Bunun için çaydanlığın içine yarım çay bardağı kadar sirke koyun ve bir gece bu şekilde bekletin. Bir gece bekledikten sonra çaydanlığın içinde bir miktar sirke bırakarak gerisini dökün. Üzerine bir yemek kaşığı karbonat ekleyin. Son olarak sünger, bulaşık teli veya bulaşık fırçasıyla birkaç dakika ovun. Çaydanlığın içinde oluşan tüm kireç ve lekeleri temizlemiş olacaksınız.

Patates Kabuklarını Kullanma Yöntemi

Kireçlerin temizlenmesi için patates kabukları da işe yarayan yollar arasındadır. Normal boyutta 1 – 2 tane patatesin kabuklarını soyup çaydanlık içine atın. Üzerine yarıdan fazla olacak şekilde su koyup kaynatmaya bırakın. Bir süre sonra kireçlerin kendiliğinden çözüldüğünü göreceksiniz. Bu yöntemi de sıklıkla uygulayabilirsiniz. Hatta patates yemeklerini her yaptığınızda bu yöntemi yapmanızı tavsiye ederim. Bir yandan yemeğiniz pişerken, bir yandan patates kabuklarını kaynatabilirsiniz. Bu sayede patates kabuklarını çöpe atmak yerine çaydanlıklarınızın temizliğinde kullanmış olursunuz.