Cam Elyafı Nedir?

Cam-Elyafı

Islak battaniye özelliklerinde ince bir malzemedir. Bu kalıp malzemeler, kanserojen etkiye sahiptir. Kullanımda dikkat edilmesi gereken kurallar bulunmaktadır.

  • Şeffaf eldiven
  • Ağız maskesi
  • Havalandırılan atölye ortamı

Cam elyafı genellikle polyester reçineleri veya vinil ester reçineler ile farklı yöntemlerle (el yatırması, SMC, BMC, RTM, Fitil sarma, Reçine İnfüzyon gibi) takviye edilerek geleneksel kompozit CTP parçalar elde edilmektedir.

Özellikleri

Cam elyafı oldukça sağlam, yanmaz, emici olmayan, çekme ve gerilmeye dayanıklı bir ipliktir. Küçük çaplı olmaları nedeniyle hacmine göre çok geniş bir yüzey oluşturan cam elyafı, özellikle dış yalıtkan olarak kullanıldığında, kötü hava koşullarından etkilenmemesi için alkalisi çok az ya da hiç olmayan özel bir camdan elde edilir. Bu cam genellikle % 14 alüminyum, % 17 kireç ve % 4 magnezyumdan oluşur.

Cam elyafı alanında en son ve en önemli gelişmelerden biri, elektrik ve telefon kablolarında, bakır ve alüminyum yerine cam elyafı “iletkenler” kullanılmasıdır. Telli, çok kanallı sinyal iletimi alanında büyük bir aşama sağlayan optik cam elyafı kablolar giderek artan bir oranda bakır ve alüminyum iletkenli kabloların yerini almaktadır.