Bumerang ağaçtan yapılmış bir tür silahtır. Günümüzde Avustralya yerlileri tarafından hala kullanılmaktadır. Çeşitli kullanım amaçları vardır. Spor, eğlence, avcılık gibi.

boomerang

Çeşitli türlerde bumeranglar vardır. Bunlar arasında en çok bilinen ve kullanılan V şeklindeki bumerangdır. Sert ağaçlardan yontularak yapılır ve kımvrımlı bir yapısı vardır. 15 cm ile 120 cm arasında değişen ölçüleri mevcuttur. V bumeranglar havaya atıldıklarında bir halka çizdikten sonra onu fırlatan kişiye geri dönerler. Geriye dönmeyen bumerang çeşitleride bulunmaktadır. Eski Mısırlılar bu tür bumerangları kullanmışlardır.

Geri dönen tipteki bumeranglar, hafif, ince ve genellikle 75 cm’den daha kısa boyda olurlar. Kolları aynı uzunlukta ve düz ya da kıvrık biçimde olabilir. Bir kenarları yuvarlak diğer kenarları ise yassı olur. Bunun için yontulurken özenli davranılması gerekir. Kollar arasındaki açı ise genellikle 120 derecedir.Bumerangın geri gelebilmesi için uygun atış şeklinin yapılması gerekir. Yuvarlak kısmı içe, V şeklindeki uc kısmının dışa bakacak şekilde sağ elde ve omuzun arka kısmında tutulması gerekir. Biraz koşularak fırlatılır. Düzgün bir şekilde atıldığı takdirde bir geyiği öldürebilecek etkiyi yaratabilir. Küçük hayvanları ise parçalayabilecek kadar kuvvetlidir.