Bowling her yaştan insanın oynayabileceği, eğlenceli, strateji ve koordinasyon gerektiren bir salon sporudur. Bowling sporunda geçen teknik terimler ve oyunun nasıl oynandığına dair genel kurallara birlikte bakalım.

Eğlenceli ve bir o kadar da öğretici salon sporlarından biri olan Bowling; belli kurallar çerçevesinde, çeşitli teknik terimlerle oynanmaktadır. Eğlence merkezlerinde oynanan bowling için özel ayakkabılar giyilmelidir.

Resmi yarışlarda ise hem erkeklere hem kadınlara yönelik kıyafet yönetmelikleri bulunur. Resmi müsabakalarda erkekler, cebi olmayan kumaş pantolon, kadınlar ise şort, pantolon ya da etek giyebilirler. Üst kısım içinse polo yaka ve düğmeli, kolları kısa olan bowling tişörtleri ya da gömlekleri giymek zorundadırlar.

Bowling oyunu, en az iki kişilik olmak üzere çok sayıda oyuncu ile oynanabilir. Şahıslara karşı şahıslar olarak oynanabileceği gibi gruplar şeklinde de oynanabilir. Gruplar şeklinde oynanması daha keyif vericidir. Oyunda puan tablosu ve atış hakkı gibi bilgiler, oyun hattının sonunda üst kısımdaki tabelada yer almaktadır. Oyunun takibi bu dijital tabela üzerinden yapılır.

Bowling Nedir?

bowling-nedir

Oyun için özel olarak üretilmiş toplar ve 10 adet lobut ile oynanan, belli bir hattın sonunda kendine has dizilişi ile yer alan lobutları devirmek üzerine kurulu, bir çeşit salon sporudur. Asıl amaç tek topla lobutların hepsini devirmektir ama bir kısmının devrilmesi de çeşitli puanlamalar kazandırır.

Bowling oyun hattının uzunluğu 18 metre boyundadır. Uzunluk hat başı çizgisi ile ilk lobut arasındaki mesafedir. Ülkemizde bowling kuralları, Türkiye Bowling ve Dart Federasyonu’na bağlıdır. Türkiye’de toplam 4 lig bulunur. Bunlar; süper lig, 1.lig, 2.lig ve 3.ligdir.

Bowling Nasıl Oynanır?

bowling-nasil-oynanir

10 adet lobut, bilgisayar desteği ile çalışan araçlarla standart şekilde dizilir. Oyuncu hattın başında yerini alır ve kendi ağırlığına uygun bir top tercih eder. Ardından hat çizgisini geçmeden topu atar ve lobutları devirmeye çalışır. Oyunun amacı topun tek atışta çok sayıda hatta mümkünse tüm lobutları devirmesidir. Eğer devrilmeyen lobut kalırsa ya da hiç biri devrilmezse oyuncu ikinci kez atış yapar. Bu atış sonrasında, diğer oyuncu oynar.

Atılan top lobutlara denk gelmezse ve düzgün atılmazsa, oyun hattının iki kenarında bulunan kanallardan, oyun alanını terk eder. Bireyler şeklinde ya da ekipler halinde oynanabilir. Her bir atışın 2’şer denemeden oluşan toplam 10 framesi vardır. Bir oyun için oyunculara tanınan atış haklarını bu frameler temsil eder. Oyuncular ilk atışlarında strike yapamazlarsa; ikinci atış yapılır ve frame sonlanır. Yalnızca son framede strike atışlarından sonra tekrar atış hakkı verilmektedir. Oyunda çeşitli tekniklerle atılan toplar ve yıkılan lobutların sayısı puanların farklı olmasını sağlar. Puan tablosu sayesinde oyun kolaylıkla takip edilebilir.

Bowling Oyunun Teknik Terimleri

bowling-teknik-terimleri

Oyunun sağlıklı oynanması için ve salonda terimlere yabancı kalmamak için bazı terimlerin bilinmesi gerekmektedir. Aksi halde salonda yabancılık çekebilir, ekip içinde zor duruma düşebilirsiniz.

  • Strike: X ile sembolize edilir ve oyun hattının son kısmında yer alan lobutların, framenin ilk atışında tamamının devrilmesidir. Tüm lobutlar devrilince doğal olarak framede yer alan ikinci atış yapılmaz.
  • Spare: / sembolü ile gösterilen spare, oyun hattının son kısmındaki lobutların tamamının, framenin ikinci atışında devrilmesidir.
  • Split: İlk lobutun devrilmesi veya ara lobutların devrilmesi ile bağlantısız 2 veya daha fazla lobutun kalması durumuna split denir. Puan durumunda split atışında devrilen lobut sayısı, dikdörtgen veya kare biçiminde çizgiler içinde gösterilir.

Bowling oyunu kuralarının tümü, bağlı bulunulan federasyonlara göre değişiklik gösterebilmektedir. Örnek olarak; 10 lobut oynama kuralı Türkiye’de uygulanırken; Dünya Bowling Federasyonu ve diğer bazı federasyonlar, 9 lobut ile oynama şansı sunmaktadır.