bogurtlen_nedir-1110x400

Ülkemizde birçok bitki çeşidine rastlamak mümkündür. Bunun en büyük nedeni ise dört mevsimi aynı anda yaşamamızı sağlayan değerli bir bölgeye sahip olmamızdır. Çeşitli sayıda bitki türünün yanı sıra, meyveler ve sebzeler de fazlası ile bulunur. Bazılarının oluşum aşaması için ekme zamanları vardır ancak bazı bitkiler de kendiliğinden oluşur ve yetişirler. Bu oluşumda tamamen doğanın kendi izleri bulunur. Çok sayıda türe bu şekilde rastlamak mümkündür. Böğürtlen de bunlardan biridir.

Yabani üzüm, diken dutu, diken çileği, mormorik, karamama, kedi dutu, bleckberry ve rubus fruticosus gibi isimlerle de anılan böğürtlen kendi kendine, hiçbir insan müdahalesi olmadan yol kenarlarında ve çalılıklarda yetişebilmektedir. Yaprağından tutun da, meyvesi hatta kökünün bile faydası bulunan böğürtlen görünümüyle de, tadıyla da insanların tercih ettiği bir meyve türüdür. Bitkinin her organının sağladığı yararlar yazımızda ayrıntılı bir şekilde anlatılmıştır.

Böğürtlen Nedir?

Böğürtlen Gülgillerin Rubuscinsi içerisinde yer alan bir bitkidir ve meyve olarak da anılır. Organik asitler, vitamin ve mineral açısından oldukça zengin bir bitkidir. 400’den fazla doğal ya da kültür türü bulunur. Yetişmiş olduğu yer ve bölgelerin sayısı oldukça fazla olduğu için ülkemiz böğürtlen açısından zengin olan bir yerdir. Çeşitli rahatsızlıklara karşı tedavi yöntemi olarak kullanıldığı için, böğürtlenin işlenmiş şekillerini bulabilmek de mümkündür. Uzmanların da sürekli olarak tavsiye etmiş olduğu bir meyve olan böğürtlen, sade tüketimin yanı sıra tatlı ve pastalarda da kullanımı ile bilinir. Ekşimsi tadı sayesinde yiyeceklere oldukça lezzetli bir hale getirmeye fayda sağlar.

Böğürtlen Nerede Yetiştirilir?

Böğürtlen için özel bir yetiştirme yeri ya da uygulaması bulunmaz. Bitki, kendisine uygun olan her yerde kendiliğinden oluşumunu sağlar ve gelişim aşamasını da doğanın katkısı sayesinde tamamlar. Genelde fundalıklarda, çalılıklarda, yol kenarlarında ve bahçe çitlerinde yetişir. Bol suyu sevdiği için yağmurlu alanlarda sık olarak böğürtlenlere rastlama şansı bulunur. Sarmaşık halinde büyür ve gelişimini de bu sayede tamamlar. Ülkemizde çeşitli yerlerde böğürtlenlerin oluştuğunu görebiliriz. Sarmaşık olarak meydana gelmesinin yanı sıra yerde sürünerek oluşumunu tamamlayan böğürtlenlere de rastlamamız mümkün olur. Mayıs ayından ağustosa kadar çiçeklenmesi devam eder. Gövdeleri silindir şekilli, içi dolu dikenli dallar önce yukarı doğru büyür sonra aşağı doğru kıvrılır. Genellikle 1-3 metre boylarında değişkenlik gösterir ve oluşmuş olduğu sarmaşığın üzerinde çok sayıda böğürtlen bulunur. Toplaması da oldukça kolaydır ve yetişme aşaması tamamlandıktan sonra oldukça yumuşak bir meyve olduğu için dalından çabuk ayrılır.

Böğürtlen Nasıl Yetiştirilir?

Genel olarak sıcak iklimi seven böğürtlen meyvesi, kış aylarında da dayanıklılık gösterir. Yetiştiriciliğini yapmak isteyen kişiler bu nedenle oldukça şanslıdır. Her türlü toprak yapısına kolay bir şekilde ayak uydurabildiği için genellikle böğürtlen yetiştiricileri zorlanmadan bu bitkiyi büyütüp gelir sağlayabilirler. Ancak daha verimli ve eski toprağı sevdiğini söylemek de yanlış olmayacaktır. Bu nedenle böğürtleni en iyi şekilde yetiştirmek için ilk olarak toprağın verimin hesaba katılması gerekebilir. Suyu oldukça sever ve büyüdüğü zaman içerisinde sıklıkla suya ihtiyaç duyar. Durum böyle olduğu için de yetiştirilirken böğürtleni bolca sulamak, kısa sürede sonuca ulaşmak açısından önem arz eder. Böğürtlenler ilkbahar bitiminde kendilerini daha çok belli ederler ve oluşumlarını tamamlama evresine girerler. Daha sonra toplanacak oldukları için genelde yaz aylarında daha fazla böğürtlen çeşidi bulma şansımız da olacaktır.

Böğürtlenin Faydaları Nelerdir?

Böğürtlen meyvesinden köküne kadar her kısmı insanlar için fayda sağlayan çok değerli bir bitkidir. Meyvesi basura iyi gelir, idrar söktürücü özelliği vardır, tansiyonu düşürür, ayaklardaki şişkinliği indirir. Ağız yaraları, boğazdaki iltihaplanma, dil ve diş eti hastalıklarında çok faydalıdır. Kadınlardaki beyaz akıntıyı keser. Yaprağının yara iyileştirme, ağrı ve yanıkları dindirme özelliği vardır. Bu gibi durumlarda yaprağını ezip bir lapa yapabilir ve yanık yere sürebilirsiniz.

Kökü kaynatılıp çay şeklinde tüketilirse yükselen kan şekerini düşürür, mesanedeki kum ve taşları düşürme etkisi vardır.