bob_marley_kimdir-1110x400

Öyle kimseler vardır ki kısacık ömürlerinde çok fazla şey başarırlar. Yaşadıkları ile değil, yaptıkları ve bıraktıkları ile anılırlar. Bunlardan biri de 36 yıllık ömrünü müziğe ve insanlara yardım etmeye adayan, çok fazla konser verip, çok fazla plak çıkaran, reggae müziğin en ünlü ismi olan Bob Marley’dir. Sevilen sanatçının yaptığı şarkılar ve söylediği anlamlı sözler popülerliğini hala yitirmemiştir. Ölümünün üzerinden yıllar geçmesine rağmen tüm dünyada büyük bir hayran kitlesine sahip olan sanatçıyı, gelin biraz daha yakından tanıyalım.

Paraya, mala, mülke çok fazla önem vermeyen Bob Marley değerlerine bağlılığıyla bilinmektedir. Ölmeden önce oğlu Ziggy’e söylediği şu söz ünlü şarkıcının bu özelliğini doğrular niteliktedir; “Para hayatı satın alamaz” .

Rasta dinine mensup olan Bob Marley reggae müziğini Jamaica’dan çıkarıp, tüm dünyada tanınan, uluslararası bir müzik türü haline getirmeyi başarmıştır. Birçok kişi tarafından reggae müziğin kralı olarak görülen Bob Marley, sadece şarkı söylemekle kalmayıp aynı zamanda iyi bir söz yazarı ve gitaristtir.

Bob Marley Kimdir?

Bob Marley olarak tanıdığımız ünlü sanatçının tam ismi Robert Nesta Bob Marley’dir. Ünlü sanatçı 6 Şubat 1945 tarihinde dünyaya geldi. Köken olarak Jamaikalı olan Bob Marley, yüzlerce şarkısı olan ve 130’dan fazla plağı olan başarılı bir reggae sanatçısıydı. Şarkıları ve güzel sözleriyle birçok kişinin gönlünü fethetmiştir.

Bob Marley’in Hayatı

Bob Marley 5 yaşındayken, ailesi ile birlikte Kingston’a yerleşmeye karar vermiş ve buraya giderek; yakın arkadaşlarından Bunny Livingston’un ailesi ile yaşamaya başlamışlardır.Sonraki hayatlarına da hep beraber devam etmişler. Dolayısıyla Bob Marley ve Bunny müzikle de birlikte uğraşmışlardır. Daha sonra Almanya’da hayatına devam eden Bob Marley burada evlenmiş ve Ziggy adında bir oğlu olmuştur.

1978 yılında Afrika’da sefalet içinde olan insanlara şarkılarıyla destek olan Bob Marley, Birleşmiş Millet tarafından Barış Madalyasına layık görüldü. Sonrasında Jamaika’da da konserler vermiştir. Bu davranışlarıyla müzikle kazandığı halkın sevgisini insanlığıyla da artırmıştır.

Ünlü sanatçı dünya üzerinde çok az kişinin mensubu olduğu Rastafarianizm dinine mensuptur. Rastafarianizm eski Etiyopya sınırlarından çıkmıştır. Bob Marley’in saç stilini de Rasta yapmasını bu din belirlemiştir. Günümüzde moda olan bu saç stilinin gerçek ismi aslında Dreaslockdur. Ölmeden önce sanatçı kendi ülkesinde Merit ödülüne layık görülmüştü ama ödülü almaya ne yazık ki ömrü yetmedi.

Müzik Alanındaki Başarıları

Bob Marley, 1972 yılında Catch A Fire, 1973 yılında da Burnin’i yayımladı. 1975 yılında NattyDread ve Live adlı albümler birbiri ardına piyasaya sürüldü. Avrupa ülkelerinde bile sayısız bir dinleyici kitlesine sahip olan Bob Marley, buralarda da önemli konserler verdi.

Dünyaca ünlü ve popüler şarkılarından olan Get Up, Stand Up, sosyal hayattaki karmaşayı konu alır. Bunun dışında politik içerik bulundurmayan besteleri de vardır; No Woman No Cry gibi.

Bob Marley, efsanesi olduğu reggae müziğini tüm dünyaya tanıtmayı ve reggae müzik türünün kralı olarak anılmayı başarmıştır. Ünlü sanatçı yalnızca şarkı söylemekle kalmamış; aynı zamanda söz yazarlığı ve gitar çalmakla da ilgilenmiştir. Amatör müzikten, The Wailers grubuna katılması ile sıyrılmış; bu işi profesyonelce yapmaya başlamıştır. Grupta en yakın arkadaşı Bunny ve ayrıca Peter Tosh bulunuyordu. Grup dağıldıktan sonra Bob Marley gibi bu iki isimde müzik kariyerlerine tek başına devam ettiler. Grubun ilk gözde parçası “Simmer Down” oldu.

The Wailers grubu dağıldıktan sonra The ı-Threes grubuna müzik konusunda yardımcı oldu. 3 kadın üyeden meydana gelen bu grup da reggae müzik yapıyordu. Gruptaki bayan sanatçılardan bir tanesi Bob Marley’i bir müzik ansiklopedisi olarak tanımlıyordu.

Ünlü sanatçı, yalnızca tek başına değil birlikte çalıştığı gruplarla da Jamaika’nın müziği olan reggaeyi evrensel anlamda tanıttı ve sevilmesini sağladı. Kendi bestelediği şarkılar içerik olarak çok basitti ancak politik bir içeriğe de sahipti.

Bob Marley’in Ölümü

1977 yılı içerisinde futbol oynadığı sırada ayağında çıkan bir yara ile deri kanseri olduğu ortaya çıkmıştır. Kendisi parmağının kesilmesine karşı olduğundan tedaviye yönelmeyi tercih etti. Bunun nedeni kendisinin inandığı dinde vücudun mezara tek parça girilmesi gerektiğidir. Durumu 1981 yılında ağırlaşmaya başladı ve son günlerini kendi ülkesinde geçirmek istediği için uçakla Almanya’dan yola çıktı. Uçuş esnasında durumu ciddileşti ve uçuş Jamaika’ya ulaşmadan sonlandı. Miami’ya inen uçakla, Bob Marley;Cedars of Lebanon Hastanesi’ne kaldırıldı ama tüm çabalara rağmen kurtarılamadı ve 1981 yılında Mayıs ayının 11. Gününde, 36 yaşındayken hayatını kaybetti.

Bob Marley’in Ünlü Sözleri

  • “Dünyanın en güzel ritmi, onun: senin için çarpan kalbidir.”
  • “Aslında tek sorunumuz; henüz onunla tanışalı bir kaç gün olmuşken ona seni seviyorum, diyebiliyor olmamızdır.”
  • “Eğer sevmediğin kişilerin yüzüne bakmak zorundaysan ve istesende kaçamıyorsan; gülümseyerek ağlamayı öğreniyorsun demektir.”
  • “Bakmayın insanların “beni çok sevecek birini arıyorum” demesine. Büyük bir sevgiye maruz kalınca hepsi kaçacak delik arıyor.”
  • “Kurtarın kendinizi zihinsel kölelikten kendimizden başka kimse özgür kılamaz aklımızı korkmayın atom enerjisinden falan hiçbir şey durduramaz zamanı çünkü.”
  • “Hayatımda kimse yok; ama sorun değil. Çünkü sen aşkı basitleştirenlerden birisin, bense yalnızlığın hakkını verenlerden.”