Belarus olarak da bilinen Beyaz Rusya ve başkenti Minsk şehri hakkında bilgileri burada bulabilirsiniz…

minsk3-070915

Beyaz Rusya ya da resmi adıyla Belarus Cumhuriyeti eski bir SSCB ülkesidir. Kuzey Avrupa’da yer alır ve başkenti Minsk’dir. Komşuları batıda Polonya, kuzeybatıda Litvanya, kuzeyde Letonya, doğuda Rusya Federasyonu ve güneyde Ukrayna’dır.

Beyaz Rusya, 1991′de Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla bağımsızlığını ilan etti ve bağımsızlığını zor da olsa diğer devletlere kabul ettirmiştir. Avrupa’da idam cezası veren tek ülkedir. Ülkenin başkenti Minsk’in nüfusu yaklaşık olarak 2 milyondur.

25 Mart 1918 tarihinde, Minsk, Belarus Halk Cumhuriyeti’nin başkenti ilan edilmiştir. Cumhuriyet kısa ömürlü olmuş ve Aralık 1918′de, Minsk Kızıl Ordu tarafından devir alınmıştır. Minsk, Ocak 1919′da sonra Beyaz Rusya Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti başkenti ilan edildi. Daha sonra 1920 yılında tekrar başkent ilan edildi. Şehir, savaşlar esnasında birçok kez başka devletler tarafından işgal ve kontrol edilmiştir.

minsk1-070915Minsk’te yeniden yapılanma programı 1922 yılında başlanmıştır. 1924′te 29 fabrika vardı; okullar, müzeler, tiyatrolar, kütüphaneler de kuruldu. 1920′ler ve 1930′lar boyunca, Minsk’te yeni fabrikalar inşa edildi ve yeni okullar, kolejler, yüksek eğitim kurumları, hastaneler, tiyatrolar ve sinemalar açılarak hızlı bir gelişme gördü. Bu dönemde, Minsk ayrıca Belarus dili ve kültürünün gelişmesinde bir kültür merkezi oldu.

Minsk şehri, düz bir ova üzerine kuruludur. Dağ, tepe gibi hiçbir engebesi yoktur ve yemyeşil ormanlara, nehirlere ve göllere sahiptir. Bu yönleriyle tam bir turizm cennetidir. Halkın kullanımına açılmış parklar oldukça fazladır. Şehrin güvenliği de en üst düzeydedir.

Belarus’ta 38 üniversite vardır. Ülkede okur-yazar oranı %99 civarında ve oldukça yüksektir. Ülkenin üniversitelerinin büyük bir bölümü başkent Minsk’te yer alır. Minsk tam anlamıyla üniversiteler şehridir.

Belarus’a gidenlerin biraz da olsa Rusça bilmesinde yarar vardır, çünkü halkın bir kısmı İngilizce bilse dahi, bu oran çok yüksek değildir. Halkın çoğunluğu Rusça konuşmaktadır.