Kızılderili Soykırımı ve Katliamı

Çoğu Amerikan filminde Kızılderililer, Kafatası Avcısı, Barbar, vahşi, saldırgan tavırlı çığlık atan psikopat şeklinde resimlendirilmiş ve dünyaya empoze edilmeye çalışılmıştır. Ancak tarihin tozlu raflarına bakıldığında aslında O toprakların asıl sahibi olan Kızılderililerin, nasıl büyük bir zulme uğruyarak soykırım yapıldığı ve insanlık dışı muamelelere uğradıkları görülmektedir. Günümüzde dahi Amerika, kızılderililere soykırım yapıldığını hala kabul etmemektedir. Ancak gerçekler her zaman olduğu gibi tam tersini anlatmaktadır.

Beyaz adamlar Amerika’yı fethetmeden önce Kızılderililerin nüfusu tam olarak bilinmiyordu, ancak Meksika’ nın altında kalan bölge yani Orta ve Güney Amerika’da bulunan milyonlarca yerli İnka Aztek Kızılderililerinin, beyaz adamların getirdiği mikroplar nedeniyle ortaya çıkan ölümlerin, altına olan düşkünlükleri ve onları elde etmek için yaptıkları katliamların hepsi göz önüne alındığında, açıkça soykırım yapılarak milyonlarca Kızılderilinin ölümüne sebep oldukları apaçık ortadadır.

Kızılderililer Beyaz Adamla Nasıl Tanıştı

Kolomb Amerika’ya ulaştığında asıl hedefi Hindistan’a gitmek di. Bu nedenle karaya çıktıklarında karşılaştıklarıyerlilere Indians yani Hintli adını taktılar. Ama aslında ulaşıkları yer ne  Hindistan’di ne de bu yerliler Hintliydi.

Hernan Cortez, İspanyol Krallığı adına Amerika’ ya yani bugünkü Meksika’ya ulaşmış ve altını keşfetmiştir. İlk etapta yanında getirdiği ve Kızılderililerin hiç bilmediği silahlarla, milyonlarcasını kolayca öldürmüş ve altın uğruna bir ırkı neredeyse yok etmiştir. Önce beyaz adam Hernan Cortez eliyle yaptığı soykırımına değinirsek Cortez ve adamları, Aztek İmparatoru olan Montezuma’ yı rehin alırlar ve fidye karşılığında serbest kalacağını söylerler, Montezuma serbest bırakmak için ise Aztek halkı tapınaklarında bulunan tüm altın ve değerli mücevherlerini Cortez getirirler. Aslında  paha biçilmez sanat eserleri olmakla birlikte Cortez ve adamları için sadece önemli olan saf altın olmalarıdır. Cortez aldıklarını rahat taşımak için altından ve değerli madenlerden yapılan sanat eserlerini eritir ve gemilerde ana karaya Yollar. dahası İspanyollar Aztek’ lerin tarihi geçmişini anlatan pek çok kağıtları, küflendi gerekçesiyle fırınlarda yakar, bu da bir nevi Mao’ nun kültür devrimini hatırlatmaktadır. İspanyollar,  Azteklere ait geçmişlerini anlatan bütün belgeleri yakmışlardır.