Besin Zehirlenmesi Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

besin_zehirlenmesi-1110x400

İnsan yaşamını sürdürebilmek ve hastalıklara karşı dirençli olabilmek için sağlıklı ve doğru beslenmek zorundadır. Alınan besinlerin çeşitliliği ve doğru oluşu kadar temizliği, tarihinin geçmemiş olması ve bozulmaması da çok önemlidir. Biz tüketiciler her ne kadar doğru şekilde alıp, muhafaza edip, tükettiğimizi düşünsek de, bize ulaşana kadar sağlıklı hijyenik koşullarda saklanamaması durumunda sağlığımız için gizli bir tehlike oluştururlar. Hijyenik koşullarda üretilmeyen, standart ortamlarda muhafaza edilmeyen ve son kullanma tarihi geçmiş besinler, besin zehirlenmelerine ve besin kaynaklı hastalıklara yol açabilmektedir. Bunlara ilaveten üretilen gıdalara tarım ilacı ve deterjan gibi kimyasalların karışması da besin zehirlenmesine yol açmaktadır.

Besin zehirlenmesi halk sağlığını oldukça yakından ilgilendiren, özellikle de yaz aylarında sık sık rastlanan bir durumdur. Bakterilerin üremesi için en uygun koşul olan sıcaklık yaz mevsiminde besinlerin çok daha çabuk bozulmasına ve oluşan bakterinin özelliğine göre çeşitli besin zehirlenmelerine sebep olmaktadır.

Besin Zehirlenmesi Nedir?

Tüketim tarihi geçmiş ve kirlenmiş besinlerin vücudumuza aktardığı bakteri, mikrop, virüs ve toksinler sayesinde oluşan hastalıklara besin zehirlenmesi denir. Dünya genelinde araştırmaları olan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi her yıl 76 milyon kişinin besin zehirlenmesi yaşadığını ve bunun 350 bininin ağır vakalar olduğunu belirtiyor. Gıda zehirlenmesinden en çok etkilenen kişiler ise bebekler ve yaşlılardır. Bunun yanında gebe ve emziren kadınlar, diyabet hastaları gibi immun (bağışıklık) sistemi zayıf olan insanlar daha savunmasız kişilerdir. Diğer tüm hastalıklara neden olan virüsler gibi besin zehirlenmesine yol açanlar da, en zayıf ve savunmasız vücutlarda daha çabuk yer edinirler.

Besin Zehirlenmesinin Belirtileri

Besin zehirlenmelerinin en bilinen ve sık rastlanan belirtileri şiddetli karın ağrıları, ishal, bulantı ve kusmadır. Hastalığın belirtileri, kişinin vücut direncine, besinin ne kadar tüketildiğine, alınan bakteri ve toksinin türüne ve özelliğine göre değişiklik göstermektedir. Dünya genelinde çok sık rastlanan bir hastalık olan besin zehirlenmesi genelde hafif rahatsızlıklarla atlatılır. Daha ciddi durumlarda şiddetli baş ağrıları, yüksek ateş, halsizlik, üşüme ve titreme gibi durumlar kendini gösterir. Belirtiler genelde besin alındıktan 30 dakika ile 72 saat arasında kendini gösterir. Şüphelenildiği an müdahale edilmezse ciddi sorunlar doğurabilir.

Besin Zehirlenmesinin Nedenleri

Yapılan araştırmalar besin zehirlenmesi vakalarının yaz aylarında daha çok olduğunu gösteriyor. Bunun nedeni ise havanın sıcak olması kontrolsüz şekilde depolanan gıdaların bozulup, sıcak ortam şartları seven bakterilerin üremesidir. Yani siz marketten son kullanma tarihi geçmemiş bir ürün alıp gönül rahatlığıyla tüketseniz bile, size ulaşana kadar depolandığı ortamların uygunsuz olması onun bozulmasına yol açmış olabilir. Uygunsuz hijyen koşulları, besinin hazırlanışı ve pişirilmesindeki yanlışlar da zehirlenmelere yol açar.

Besin zehirlenmesinin, yol açtığı bakteriye göre birkaç çeşidi vardır. Bunlardan en sık rastlananı Stafilococ bakterisinin üreyebildiği et ve süt ürünlerinin yol açtığı zehirlenmelerdir. Genelde besin alındıktan 2-3 saat sonra, kendini kusma ile gösteren bir zehirlenme türüdür. Çok ağır seyretmez, vücut zehri hemen atmaya çalıştığından hasta birkaç gün içinde normale döner.

Bir diğer zehirlenme türü Shigella bakterisinin sebep olduğu ağrı, karında meydana gelen kramplar, ateş, bulantı, kusma ve ishal ile seyreden zehirlenmedir. Hastalığın geçmesi 1-2 haftayı bulabilir.

Çok sık rastlanmamakla birlikte en ciddi ve ölümcül olan ise Clostridium Botulinum toksininin yol açtığı zehirlenmelerdir. Hastalık belirtileri halsizlik, yorgunluk, baş ağrıları gibi sinsice olduğundan hemen fark edilmez. Bazı durumlarda 14 gün sonra bile ortaya çıktığı görülmüştür. Gözlerde çift görme, şaşılık, göz kapaklarında düşme, göz bebeklerinde büyüme olur. Hastanın tükürük salgısı azalır, yutkunma, çiğneme ve dil hareketlerinde bozukluk ortaya çıkar. Sinir sistemini felç eder, solunumu keser ve öldürür. Havasız ortamları sevdiğinden konservelerde üreyebilen bakterilerdir. Toprakta, hayvanların dışkılarında, kirli meyve ve sebzelerin dış yüzeylerinde rastlanır. İyi saklanmamış bal yetişkinler için herhangi bir sağlık riski oluşturmaz fakat uzmanlar botulinum toksini içermesi riskine karşı, 1 yaşın altındaki bebeklere bal yedirilmemesi konusunda önemle uyarmaktadır.

En çok besin zehirlenmesine sebep olan gıdalar ise çiğ veya az pişmiş kırmızı et, mayonez, yumurta, kirli su, balık ve istiridyedir.

Besin Zehirlenmesinden Korunma Yolları

  • Raf ömrü geçmemiş gıdalar, güvenilir yerlerden satın alınmalıdır.
  • Pastörize edilmemiş, mahalle arasında satılan süt ve süt ürünleri tüketilmemelidir.
  • Dışı kirlenmiş veya çatlak olan yumurtalar yenmemelidir.
  • Konservelerin alt ve üst kapakları şişkin, kutuları zarar görmüş ve son kullanma tarihi geçmiş olanları kesinlikle alınmamalıdır.
  • İçme suları güvenilir kaynaklardan tüketilmelidir.
  • Yaz aylarında açıkta ve dışarıda satılan ürünler alınmamalı, evinizdeki gıdalar da tüketene kadar buzdolabında saklanmalıdır.
  • Kuru baklagiller nemsiz ve serin yerlerde muhafaza edilmelidir.
  • Pişmiş yemekler oda sıcaklığında 1 saatten fazla bekletilmemeli, daha sonra yenecekse buzdolabında saklanmalıdır.
  • Dondurulmuş gıdalar çözüldükten sonra kesinlikle tekrar buzdolabına konmamalıdır, tüketeceğiniz kadarı çözdürülmelidir.
  • Hepsinden önemlisi ise hijyendir. Sebze ve meyveler bol su ile yıkanmalı, yemek yaparken eldiven giyilmeli, mutfakta kullanılan temizlik bezleri tek kullanımlık ya da her kullanımdan sonra deterjanla yıkanmalı ve ıslak bırakılmamalıdır.

 

Besin Zehirlenmesinin Tedavisi

Eğer bir kişide zehirlenme belirtileri varsa, 2 günden fazla süren ishal ve bir gün içerisinde 4-5 kez dışkılama söz konusuysa hemen en yakın hastaneye gidilmelidir. Burada zehirlenmenin türüne göre uygun ilaç kullanımı, mide yıkama gibi uygulamalar yapılacaktır. Biz size zehirlenme olduğunu anladığınız anda doğru ve bilinçli müdahale etmekten bahsedeceğiz.

Hastalığın belirtilerinden olan kusma ve ishal vücudun zehre olan tepkileridir, bu nedenle ekstradan bulantı ve ishal önleyici ilaçlar alınmamalıdır. İshalde sıvı kaybı olduğundan bol su, ayran, maden suyu veya şekersiz çay içilmelidir. İshal geçene kadar bağırsakları daha da yumuşatan ve hareketliliği arttıran sebze, meyve gibi lifli gıdalar tüketilmemeli, ishali kesmeye yardım edici gıdalar yenmelidir.