bela-bartok

Bela Bartok (25 Mart 1881, Sânnicolau Mare, Romanya – 26 Eylül 1945, New York, ABD)

Tanınmış bir Macar bestecisidir. Macaristan’ın şimdi Romanya’da bulunan Nagyszentmiklos kasabasında doğdu. İlk müzik derslerini annesinden aldı. Daha çok küçük yaşlardayken bile piyano için besteler yapıyordu. 1901’de 20 yaşında Bela Bartok Budapeşte Konservatuvarı’ndan birincilikle çıktı, altı yıl sonra da aynı konservatuvarın piyano profesörlüğüne getirildi.

Bu devirlerde yaptığı bestelerinde daha çok Brahms, Richard Strauss, Liszt gibi bestekârların etkisinde kaldığı görülüyordu. Bu sıralarda folklor müziğiyle ilgilenmeye başladı. Bu, bestelerine başka bir hava, başka bir renk verdi. Bu gayeyle Avrupa’nın çeşitli memleketlerine geziler yapıyordu. 1935’te Macar İlimler Akademisine üye oldu. Columbia Universitesi’nden de fahrî müzik doktorluğu unvanını aldı. Ankara, Halkevi’nin daveti üzerine Türkiye’ye gelip konferanslar veren, Adana civarında da 90 bin kadar yerli melodiyi tespit eden Bela Bartok, 1945’te New York’ta öldü.

Başlıca eserleri şunlardır: «Mavi Sakal» operası (1911), «Tahta Prens» pandomiması (1915), «Harikulâde Mandarin» balesi (1915); senfonik şiirler, piyano ve orkestra için çeşitli besteler.