fishing-bait

İnsanların birçoğunun hayali emekli olup bir köy kasabasına yerleşerek günlerini balık tutarak geçirmektir. Çünkü balık tutmak insana dinginlik ve huzur verir, insanın bütün yorgunluğu alır. Uzun bekleyişlerin ardından tutulan taze balığı yemenin tadına doyum olmaz.

Balıklar hafife alınmamalıdır. Oltanın ucuna bir parça tavuk eti ya da ekmek takarak onlara balık tutacağını zannedenler yanılıyor. Balık tutmak tecrübe, sabır ve doğru malzeme kullanımı gerektirir. Ayrıca bulunduğunuz bölgede hangi mevsimde hangi balık olduğunu, bu balıkların hangi yemle tutulduğunu çok iyi bilmeniz gerekir. Bunları bilmezseniz çoğu zaman balık tutmak yerine balık beslemekten öteye gidemezsiniz. Oltayı her çekişinizde çengellerdeki yemin alınmış olduğunu fakat balığın yakalanmamış olduğunu görmek sinir bozucu olabilir.

Oltalar, misinanın ucuna takılan malzemeler ve yemler farklı farklıdır. Oltamızı seçerken hedef alacağımız balığın kilosunu ve tutacağımız yerdeki akıntı durumunu, derinliği bilmeliyiz. Oltamıza en fazla kaç gr. kurşun takabileceğimizi bilmemiz önemlidir. Yirmi – otuz gr. lık bir kurşun kullanırsak çok uzağa atış yapamayız. Kıyıdan atıyorsak ve denizin uzun mesafede derinleştiği bir bölgedeysek yüz yirmi gr. lık kurşun kullanmamız gerekebilir. Fakat bu kurşun oltamızı kırabilir. O yüzden daha dayanıklı bir olta seçmeliyiz.

Kullanacağımız yemi seçerken bulunduğumuz mevsimde denizde hangi balık var ve bu balıklar hangi yeme gelir bilmemiz gerekir. Mesela kefal tutmak için ekmek kullanmamız gerekir. Bu ekmek çok iğneli olta ucuna takılır ve kefal ekmeği yerken bu iğnelerden birine takılması beklenir. Takıldığı zaman oltanın ucu hareket edecektir.