Bağışıklık sisteminin güçlenmesi, bizim hastalıklara karşı daha güçlü bir bünyeye sahip olmamızı sağlar. Bağışıklık sistemimiz başta kanser olmak üzere grip, soğuk algınlığı, alerjiler gibi tüm hastalıklar ile savaşır. Bağışıklık sistemini güçlendiren bitki ve baharatlar vardır. Bu bitki ve baharatlar sayesinde bağışıklık sisteminiz kuvvetlenecek ve hastalıklara karşı güçlü olacaksınız. İşte, liste ;

Bağışıklık güçlendirici süper bitki ve baharatlar

Zencefil:

Zencefil, anti bakteriyel, iltihap azaltıcı, ateş düşürücü ve ağrı kesici özelliğine sahiptir. Yetişkinlerde ve bebeklerde hazmı kolaylaştırır. Hamilelikte mide bulantısı ve kusmayı engeller. Zencefil, bağışıklık sistemini güçlendiren süper bir bitkidir. Özellikle kış aylarında soğuk algınlığı ve gripte kullanılmalıdır.

Biberiye:

Biberiye çok kuvvetli bir antioksidandır. Antioksidanlar, kanser başta olmak üzere pek çok hastalıkla savaşmamızı sağlarlar. Biberiye içinde bulunan kimyasallar sayesinde, Alzheimer ve felci önler. Kış aylarında taze yaprakları veya kurutulmuş yapraklarından yapılan çay bağışıklığı kuvvetlendirir ve soğuk algınlığı ve gripte tedavi edicidir.

Sarımsak:

Sarımsak bakteri, mantarlara karşı savaşan kuvvetli bir bağışıklık güçlendiricidir. İçinde bol kükürtlü bileşikler olan sarımsaktan günde 1 diş kadar taze tüketmek soğuk algınlığına iyi gelir. Midede oluşan mide kanseri ve ülserine iyi gelir. Ayrıca tansiyonu dengeler.

Karanfil:

Karanfil ağrı kesici ve mikrop öldürücü etkiye sahiptir. Güçlü bir bağışıklık kuvvetlendiricidir. Özellikle yaşlanma etkilerini yavaşlatması, kırışıklıklar ve katarakt oluşumunu engellemesi nedeni ile güçlü bir antioksidandır.

Fesleğen:

Fesleğen içinde bulunan bioflavonoid ve apigenini bağışıklık sistemini kuvvetlendirir ve kansere savaş açar. İnsanlarda lösemi hücrelerinin büyümesini engellediği, kanserli hücreleri öldürdüğü, iltihap karşıtı ve kas rahatlatıcı olduğu bilinmektedir.

Kekik:

Kekik suyu ve çayı akciğerlerde ki bronşları temizler. Ağızda oluşan bakteri ve plakları önler. Kekik, kuvvetli bir antioksidandır ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

Zerdeçal:

Kansere ve iltihaplara savaş açan zerdeçal, artirit kaynaklı ağrıları, nezle, soğuk algınlığını tedavi eder. Bağışıklık sistemi hücrelerini hızla kuvvetlendirir ve bu nedenle kullanılması tavsiye edilir.

Mantar:

Mantarların bazıları bağışıklık sistemini hızla kuvvetlendirir. Özellikle, maitake ve shiitake mantarları kansere karşı bazı kimyasallar içerir. Beta glucan ve polisakkaritler içeren bu mantarlar, kanserli hücreleri öldürür, vücut direncini arttırır. Ayrıca virüs kaynaklı enfeksiyonları tedavi eder.