Bademcik iltihabı nedir?

Tıpta tonsilit diye bilinen bademcik iltihabı dilimizin arkasında boğazımızın her iki yanında bulunan lenf bezleridir. Bademcikte bir organ sayılmaktadırbademcik iltihabı

Bademcikler çoğu insanda sık sık şişmektedir. Bademciklerimiz  vücudumuza girmeye çalışan bakteri ve virüs türü mikropları yakalar yani bademciklerimiz bir nevi vücudumuzun bekçisi gibidirler.

Lenfosit; Vücudumuzun mikroplarla savaşmasına yardımcı olan hücrelerdir. İşte bademciklerimizde bu hücreleri üretirler. Lenfositler mikropları kendileri öldürürler yada  mikropların öldürülmesini sağlayan antikor ve diğer maddeleri üretirler.

Vücuda giren mikrop yada virüsler bademciklerin bu etikelerine rağmen yok edilemezler ve bunun sonucunda kişi sonbahar ve kış aylarında daha çok rastladığımız  birdenbire ateş ve üşüme ile başlayan bademcik iltihabına yakalanırlar.

Bademcik iltihabı görülme sıklığı

5-15 yaş: En sık

2 yaş altı: Nadir

50 yaş üzeri: Nadir

Bademcik iltihabı en sık görülen aylar

Kış-ilkbahar dönemi

Bademcik iltihabının belirtileri

1. Ateş

2. Üşüme

3. Titreme

4. Baş ağrısı

5. ağız kokusu

6. Seste değişiklik

7. Yutkunmada zorluk

8. Halsizlik

9. Boyunda şişlik

10. Boğaz ağrısı

11. İştahsızlık

Bademcik iltihabının tedavisi

Bademcik hastalığı çok sık rastlanılan bir hastalıktır. Bademcik iltihabı tedavisinde asıl amaç antibiyotiklerle  enfeksiyonun yok edilmesi, belirtilerin ortadan kaldırılması ve ortaya çıkabilecek komplikasyonların engellenmesidir. ilaç tedavisinin yanında kendimizinde yapması gerekenler bulunmaktadır. Örneğin;  Bol bol dinlenip bol su içmek, sıvı gıdalar tüketmek, fazla soğuk, fazla sıcak yiyecek ve içecek tüketmemek, tuzlu su ile gargara yapmak, bol sebze ve meyve tüketmek, bemli havalı ortamlarda bulunmak, sigara içmemek içilen ortamda bulunmamak ve boğaz pastili kullanmak.

Hangi durumlarda bademcik ameliyatı önerilir?

1. Sık tekrarlayan boğaz ağrılarında

2. Sık sık tekrarlayan bademcik iltihaplanmalarında

3. Bademciklerin solunumu engelleyecek derecede büyümesinde

4. Yutkunma güçlüğüne neden olmasında

5. Bademcik iltihabının orta kulak iltihabı, sinüzit vs. gibi komplikasyonlara neden olması durumunda doktorlar ameliyat önermektedirler.

Kaynak: http://bademcikiltihabi.nedir.com/#ixzz3eQp64PUe