Ay’ın genel özellikleri nelerdir? Ay nedir?

Ay Nedir?

Ay, Dünya’nın tek doğal uydusudur. Güneş Sistemi içinde beşinci büyük doğal uydudur.

Ay’ın Genel Özellikleri

Dünya’nın uydusu ve ona en yakın gök cismi Ay’dır. Büyüklük itibariyle Dünya’nın 1/50 si kadardır. Ay’da hava, su, volkanik hareketler yoktur. Dolayısıyla ölü bir gök cismidir. Hava olmadığı için meteorolojik olaylar da gözlenmez.

Ay’ın sadece bir yüzünü görebiliriz. Öteki yüzü Dünya’dan görülmez. Bu ilginç durumun sebebi , ayın kendi ekseni etrafında hareket süresinin, Dünya çevresindeki hareket süresine eşit olmasıdır.

Ay, Dünya çevresinde dönerken yeni ay durumuna geçmesi için geçen süre 28 gün 13 saattir. Bizim bir gün dediğimiz süre, Güneş’e göre ayarlanmıştır. Buna göre güneş günü denir. Bir de ay günü vardır ki bunun süresi 24 saat 50 dakikadır. Ay gününün 50 dakika daha uzun olması; Dünya’nın kendi ekseni etrafındaki bir günlük dönüşü sırsında, Ay’ın da Dünya etrafında dolanmaya devam etmesidir. Bu nedenle Ay ile aynı hizada bulunan bir noktanın, yeniden Ay’ın hizasına gelebilmesi için 24 saat 50 dakika gerekmektedir. Bazı Arap ülkeleri zaman ayarlamasında ay gününü kullanırlar. Bu sebeple Arabi aylara göre yıl, Güneş’e göre ayarlanan yıldan 10-11 gün daha kısadır.