Atatürkün Sosyal Bilimlere Katkısı Nedir

1- Atatürk Sosyal Bilimlere çok önem vermiştir Atatürkün Sosyal Bilimlere Katkısı Nedir Yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni çağın uygarlık seviyesine ulaştırmak için çalışmalar yapmıştır Atatürkün Sosyal Bilimlere Katkısı Nedir Eğitime bilime teknolojiye sanata araştırmaya öğrenmeye önem vermiştir.

2- Atatürk döneminde; Türkiye’den Avrupa ülkelerine farklı alanlarda öğrenim görmesi için öğrenciler gönderildi Atatürkün Sosyal Bilimlere Katkısı Nedir Bunlar arasında Afet İNAN Jale İNAN Burhan TOPRAK gibi kişiler vardı Atatürkün Sosyal Bilimlere Katkısı Nedir Avrupa da kendi alanlarında öğrenim görerek Türkiye’ye geldiler Atatürkün Sosyal Bilimlere Katkısı Nedir Türkiye’de bu kişilerin önderliğinde çalışmalar yapılmıştır.

3- Atatürk döneminde Sosyal Bilimler alanında yapılan çalışmalar arasında Tük Tarih Kurumu ve Türk Dil Kurumu Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nin kurulmasının önemli büyüktür.

4- 1931 yılında kurulan Türk Tarih Kurumu(TTK)’nun en önemli amacı; Türk Tarihini araştırmak bilimsel araştırmalar yapmaktır Atatürkün Sosyal Bilimlere Katkısı Nedir Türk Tarih Kurumu yaptığı çalışmaları Belleten dergisinde yayınlamaktadır.

5- 1932 yılında kurulan Türk Dil Kurumu(TDK)’nın en önemli amacı; Türk Dilini incelemek yabancı kelimelerden arındırmak ve Türk Dilini geliştirmektir.