Atatürk haftası ile ilgili yazı, Atatürk haftasının önemi, tarihi, amacı hakkında bilgi.

Çocukluğundan sonra ölünceye kadar tüm yaşamını canından çok sevdiği Türk yurduna ve ulusuna adayan ATATÜRK….

Her yıl büyük önder Atatürk’ün aramızdan ayrılışının yıldönümü olan 10 Kasımla başlayan bu hafta boyunca Ona olan ebedi sevgi ve saygımızı yinelerken, onun yaptıklarının değerini bilip, anlayıp ne yapmak istediğini ve neler yaptığını kavramaya çalışacağız.

Yurdumuzun ve ulusumuzun kurtarıcısı, devletimizin kurucusu büyük önder Atatürk’ün yaşamı ve başarıları değil sayfalar, ciltler dolusu yazılsa gene bitmez.

Çocuk ve öğrencilik yıllarından, aramızdan ebediyen ayrılıncaya değin yansıttığı yüksek zekası, yaratıcılığı, azmi ve kararlılığı onu ileri görüşlü bir dahi yapmıştır.

Çok sevdiği askerlik hayatında girdiği tüm savaşlarda (Trablusgarp, Balkan Savaşı, Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı) gösterdiği üstün başarılar, savaşma gücü, engin komuta yeteneği ile en büyük asker “Başkomutan” olmuştur.

Umutsuzluk, çaresizlik ve yoksulluklardan kurtarıp kurduğu cumhuriyetle DEVLETÇİ; kurduğu genç cumhuriyeti her alanda çağdaşlaştırmak için her alanda yaptığı devrimlerle İNKILAPÇI; ulusal ve uluslararası tutum, düşünce ve yöneticiliği ile BÜYÜK BİR DEVLET ADAMI’dır.

Atatürk, Türk ulusunun atası olduğu kadar, bugün yeryüzünde yaşayan birçok mazlum ulusun da lideri, önderi olmuştur.

“Yurtta barış, dünyada barış” parolası ile Türk ulusunun olduğu gibi diğer dünya uluslarının da sevgi ve saygısını kazanan Atatürk, dünyanın yetiştirdiği, ender barışçı liderlerden biridir.

Yurdumuzun aydınlık yarınlarını ellerinde tutan biz cumhuriyet çocuklarının görevi Atatürk’ü anlamak ve açıkça gösterdiği yolda güvenle ilerlemektir.