İslam aleminin en önemli günlerinden birisi olarak kabul edilen Aşure Günü İslam inancına göre gerçekleşen olaylar hakkında bilgi. Aşure Günü neler oldu?

Aşure Günü İslam alemi için oldukça önemli bir gündür. Müslümanlar için bu gün, hem yakınlarına, hem komşularına hem de akrabalarına aşure dağıttıkları ve insanların aynı bayram günlerinde olduğu gibi kaynaştığı ve yeniden görüştüğü bir gündür. İslam değerleri açısında müslümanları birarada tutan önemli bir gündür Aşure günü. O halde aklımıza şu soru gelebilir “Aşure Gününde Ne Oldu?” Aşure Günü neden İslam alemi için önemli bir gündür. Bu sorunun yanıtını hemen aşağıda bulabilirsiniz.

Öncelikle Aşure Günü Hicri takvime göre 3 aylardan olan Muharrem Ayının 10. gününe isabet etmektedir. Bu sebeple miladi takvime göre günü her yıl değişmektedir. Allah(c.c)’ın ayı olarak bilinen önemli bir ay olan Muharrem ayı ve Muharrem ayının 10. günü Yüce Yaradan 10 farklı peygamberine bir çok nimetler bahşetmiştir. Arapça bilenlerin de bileceği üzere Aşure Arapça’da onuncu anlamına gelen bir kelimedir. Aşağıda islam inancına göre Aşure Gününde tecelli etmiş gerçekleşmiş olayların kısa bir listesi yer almaktadır.

Hz. Adem cennetten kovulduktan sonra çok üzülmüş ve büyük bir pişmanlık duymuştur. Bu sebeple Hz. Adem her gün tövbe ederek affedilmek için işlemiş olduğu günahtan kurtulmak için tövbe etmiştir. Hz. Adem’in tövbesi işte bugün yani Aşure Günü kabul edilmiştir.

Hz. Nuh büyük tufan sonrası kendisne inanıp gemisine binenler ile toprağa (Cudi Dağı olduğuna inanılır) Aşure Günü ayak basmıştır.

Hz. İbrahim firavun tarafından ateşe atılıp ateşten kurtulması mucizesi yine Aşure Günü meydana gelmiştir.

Hz. Yakup’un kör olan gözleri yine bir Aşure Günü açılmıştır.

Hz. Yusuf kıskançlık sebebi ile kardeşleri tarafından atıldığı kör kuyudan yine bir Aşure Günü kurtulmuştur.

Hz. Musa’nın Nil nehrini ikiye böldüğü gün Aşure Günüdür.

Hz. Yunus kendisini yutan balıüın içinden bir Aşure günü çıkmış ve kurtulmuştur.

Hz. İsa’nın bir Aşure Günü doğduüuna inanılır.