asgardia-nedir

Paris’te düzenlenen etkinlik ile uzayda Asgardia adlı bir ülke kurmayı planlayan proje tanıtıldı. Bu bağımsız ülke, dünyanın yörüngesine kurulacak ve vatandaşlık için başvurulabilecek.

Uluslararası bilim insanları, Paris’te düzenledikleri bir etkinlik ile tarihin ilk ve tek uzay ülkesi olacak Asgardia projesini tanıttılar.

Proje, yaklaşık olarak 100.000 insanın dünyanın yörüngesinde kurulacak bir uzay istasyonunda yaşamasını öngörüyor. Kendi kuralları ve yasaları ile yaşayacak olan bu insanlar, uzay çöpü, meteor ve diğer uzay tehditlerine karşı da yeryüzünü korumuş olacak. Yani Asgardia bir nevi kalkan olacak.

Bu ülke, İskandinav mitolojisindeki tanrı Odin’in hüküm sürdüğü şehir olan Asgard’dan esinlenilerek adlandırıldı. Resmi internet sayfasında bulunan bilgilere bakılırsa, yeryüzündeki ülkelerin kısıtlamalarından bağımsız, özgür bir ortam sağlayacak olan Asgardia’nın ilk aşama çalışmaları önümüzdeki 18 ay içinde fırlatılması planlanan bir uydu ile başlamış olacak.

Fırlatılması planlanan bu uydu, insan yapımı ilk uygun olma özelliği bulunan Sputnik’in 60.yıl dönümünde fırlatılmış olacak. Henüz ne zaman olacağı belli olmasa bile insanların da yaşayabileceği bir uzay istasyonu, bu uydu sayesinde yörüngeye yerleştirilmiş olacak. Etkinlik kapsamında tanıtılan Asgardia planlarının gerçekleşebilmesi için maddi problemlerin aşılması ve sürecin hızlandırılması gerekiyor. Projenin uzun yıllar sürmesi bekleniyor.

Asgardia ülkesinin vatandaşlık başvuru süreci de şimdiden başladı. Projenin lideri Dr. Igor Ashurbeyli, Asgard vatandaşı olmak isteyenlerin yeryüzündeki ülkelerine ait olan vatandaşlıklarından da vazgeçmek zorunda olmayacaklarını belirtti.

Ashurbeyli, teknik olarak, Asgardia’nın Dünya’da bulunuyor olacağını belirtti. Fiziksel olarak, Asgardia’nın vatandaşları zaten Dünya’da olacaklar. Ancak yalnızca Dünya’nın başka bir ülkesinde yaşıyor gibi olacaklar. Ayrıca Ashurbeyli, başvuru sayısının 100.000’i geçmesi halinde Birleşmiş Milletler’e de devlet statüsü için başvurulacağını bildirdi.

Asgardia, teknik olarak aslında bir Uluslararası Uzay İstasyonu’na benziyor olacak. Ancak yine de ISS gibi sadece bir laboratuvar değil. Normal statüde bir ülke olması planlanıyor. Uluslararası yasaların ise böylesi bir duruma karşı nasıl cevap vereceği şimdilik netlik kazanmış değil. Oldukça karmaşık bir konu olan Asgardia, ilk olmanın zorluklarını yaşayacak gibi duruyor. Ancak bilim insanları zamanla orada da bir millet olunacağını ve bu duruma alışılacağını düşünüyor.