Anzer balı, Rize ilimizin en yüksek yaylası olan Anzer yaylasında üretilmektedir. Anzer yaylası, İkizdere ilçesinin 35 km güneyinde 3100 – 3500 mt. Yüksekliktedir. Türkiye’nin önemli üniversitelerinden biri olan Hacettepe Üniversitesinde garantisi tescillenmiş olan bir baldır. Anzer yaylasının resmi kayıtlardaki adı Ballıköy’dür, ancak Anzer Balı nedeniyle Anzer yaylası olarak adlandırılmaktadır.

Anzer balı

Yüksek kaliteye sahip olan Anzer balı, birçok hastalığa şifa vermekte, kanı yenileyerek temizlemekte ve kanser hücrelerini yok etmektedir. Balın kalitesi, yayladaki 500 çeşide ulaşan emsalsiz çiçek florasından gelmektedir. Bu çiçek çeşitlerinin 80-90 kadarı endemik türden olup yaylaya has çiçeklerdir. Anzer yaylasında armut, kuşburnu, kestane, yabani erik, elma, ıhlamur, akasya ve karaağaç gibi meyve ağacı çeşitlerinden hiç biri yoktur. Anzer yaylasındaki arılar sadece zengin çeşitli tek yıllık çiçeklerden özüt ve polen toplamaktadır. Bu durum Anzer balının belirleyici özelliğini ortaya koymaktadır. Anzer yaylası dışındaki tüm yaylalarda arılar ıhlamur, karayemiş, kestane ve akasya gibi ağaçların çiçeklerinden de özüt ve polen toplarlar. Bu nedenle de Anzer balı olarak satılan balların içinde bu çok yıllık ağaçlardan alınan özüt bulunursa, bu bal Anzer balı olarak tescillenmez.

anzer-balı-ve-anzer-yaylası-

Mayıs ayı geldiğinde arıcılar arı kovanlarını Anzer yaylasına taşımaya başlamakta, Haziran ayının sonuna kadar da tüm kovanlar taşınmış olmaktadır. Yaylada köylülerin arıcılık yapmasının yanı sıra, profesyonel arıcılar da Anzer balı üretmek için buraya gelmektedirler. Anzer yaylasında mevsiminde yaklaşık 200 kadar üreticinin toplamda 1300 adet kovanla bal ürettiği belirtilmektedir.

Anzer balı, Ağustos ayının 15 – 20’si arasında kovanlarda biriken balın sağım işlemlerini yapmaktadırlar. Anzer balı üretiminde fenni kovanlar kullanılmaktadır. Eski usul kara kovan üretim yapılmamaktadır, çünkü bal üretiminin kısıtlı miktarlarda olması ve peteği kendilerinin yapması bal miktarının daha da azalmasına neden olmaktadır. Az sayıdaki bazı üreticiler kara kovan üretimi yapmaktadırlar. Bu kovanlarda da çerçevenin belli bir bölümünde bal olmaktadır ve bundan dolayı da çerçeveli olarak satışı yapılmamaktadır. Kara kovanda bal üretimi yapanların genellikle hobi amaçlı yaptıklarını söyleyebiliriz.

Anzer balı üretiminde kullanılan arılar Kafkas ya da Kafkas melezi cinsindendir. Bu arı türü yüksek yayla iklim koşullarına en iyi şekilde adapte olan arı türüdür ve diğer arı türlerine nazaran daha fazşa bal üretimi gerçekleştirmektedirler.

Yayladaki iklim koşulları ve yaz döneminin bu bölgede kısa olması bal üretimini ciddi şekilde etkilemektedir. Normal bir arı kovanında 20-30 kg civarında bal alınabilirken, anzer yaylasındaki arı kovanlarından ancak 1-5 kg kadar bal alınabilmektedir.