Android, Google, Open Handset Alliance ve özgür yazılım topluluğu tarafından geliştirilmekte olan ve Linux tabanını kullanan, cep telefonu ve mobil cihazlar için geliştirilen açık kaynak kodlu mobil işletim sistemi diyebiliriz.

android-nedir

Android işletim sistemi cihazların en büyük avantajı android kullanan cihazların kullanımını kolaylaştırmak için uygulama yazan ve geliştiren geniş bir geliştirici (koder) topluluğuna sahip olmasıdır.

Şuanda android işletim sistemi için yazılmış 250.000 (iki yüz elli bin) uygulama vardır. Bu uygulamalara Google Play den ve çeşitli birçok siteden ulaşmak ve indirmek mümkündür. Google Play android için kurumsal bir mağazadır. Buradaki bütün uygulamar Google‘nin java dili aracılığı ile yazılmıştır.

5 Kasım 2007’de Open Handset Allience, Andoid‘i kurduğunu açıklamıştır. Bu açıklamadan sonra 34 adet yazılım, donanım ve telekom şirketi taşınabilir cihazlar için telif hakkı olmayan bir işletim sisteminin yararlı olacağı konusunda hem fikir olmuşlardır. 2008’de android işletim sistemi piyasaya sürüldükten sonra Free-software, Apache ve açık kaynak kodlarıyla geliştirilmeye açık bir şekilde yayınlanmaya başlamıştır.

Genel olarak toparlamamız gerekirse Andorid işletim sistemi, linux veri tabanı üzerine inşa edilmiş bir mobil işletim sistemidir. Android işletim sisteminde katmanlar API C dilinde yazılmıştır. Ama işletim sistemi için yazılan uygulamalar Apache harmony kurulu olan java-uyumlu kütüphaneler kullanılar inşa edilmiş ve hazırlanmıştır. Android işletim sistemi için yazılmış olan bu java kodlarını çalıştırmak ve kullanmak için dinamik çeviricilere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çeviricide (JIT) Dalvik Sanal Makinası kullanılarak yapılır.