Anason Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

anason_nedir-1110x400

Uzun yıllardır insanlar, şifayı doğada aramışlardır. Günümüzde de bitkilerin şifalı dünyasına geri dönüş başlamıştır. Şifalı bitkilerin tanınmasında Lokman Hekim’in etkisi göz ardı edilemez. Ünlü ve iyi bir bilim insanı olması bakımından bitkilerin şifaları tüm dünyaya yayılmıştır.

Modern tıbbın faydasız kaldığı zamanlarda bitkilerden medet umulmaktadır. İçeriğindeki anetol maddesi sakız üretiminde, rakı üretiminde, bazı baharatların içerisinde, meyankökü içeren şekerlemelerde, deterjan ve sabun üretiminde kullanılır.

Bu madde alkol ya da yağ ile temas ettiğinde çözünme göstermez. Anason bitkisi temmuz ve ağustos aylarında hasat edilmektedir.

Mısır, Girit, Yunanistan ve Asya’nın bazı alanlarında yetiştirilen anasonun işlenmesi ilk olarak Mısırlılar tarafından yapılmıştır. Avrupa topraklarında ise Roma döneminde işlendiği bilinmektedir. Orta Çağ döneminde kullanımı yaygınlaşan anason, alkollü içeceklerde, yemeklerde ve özellikle de ete tat katmak için kullanılmıştır. Ayrıca parfümlerin içerisinde güzel koku vermek amacıyla kullanıldığı bilinmektedir.

Anason Nedir?

Asya topraklarından tüm dünyaya yayılma gösteren maydanozgiller familyasına ait bir bitki türüdür. Bitkinin yüksekliği yarım metre kadar uzayabilir. Yaprakları yuvarlak şekillerdedir ve beyaz çiçekleri mevcuttur. Bunun yanında bitki üzerinde küçük boyutlarda meyveleri de bulunmaktadır. Bitkinin meyvesinde anetol adı verilen bir madde bulunur.

Anasonun Faydaları Nelerdir?

Midenin güçlenmesini sağlamaya yardımcı olmaktadır. Solunum yolu problemlerine ya da mide hastalıklarına bağlı olarak görülen öksürüğün dindirilmesinde etkilidir. Hazımsızlık, gaz sancısı gibi problemlerde gaz söktürücü ve rahatlatıcı etkisi vardır. Uykusuzluk problemlerinde rahatlatıcı etkisi bulunur. Rahatlatıcı etkisi sayesinde sinirleri de sakinleştirdiği bilinir. Emziren bayanlarda anne sütünü artıran etkisi olduğu bilinmektedir. Kusma ve ishal gibi şikâyetleri hafiflettiği tespit edilmiştir.

Beyin yorgunluğunun giderilerek beynin daha sağlıklı şekilde çalışmasına ve gelişmesine yardımcı olur. Etkili maddeleriyle iyi balgam söktürücü bitkilerdendir. Hıçkırık tutması gibi durumlarda, hıçkırığı kesmek için kullanılır. Gargara olarak kullanılması durumunda nefesi tazeler ve ağız kokularını ortadan kalkar.

Anason Nasıl Kullanılır?

Genellikle çay olarak hazırlanır ve bu şekilde kullanılır. Bitki çayı olarak içilebilir ya da gargara yapmak amacıyla kullanılır. Anason bitki çayını taze ve kurutulmuş yapraklarından ya da tohumlardan hazırlayabilirsiniz. Bir kupa anason bitkisi çayı için yarım tatlı kaşığı kuru anason yaprağını kullanmak yeterlidir. Kaynamış suyun içine anasonu ilave ederek ateşi kapatın. Demlenmesi için 10 dakika bekleyin ve ılık olarak tüketin. Eğer çayı kuru tohumlardan yapacaksanız; 1 çay kaşığı tohumu öncelikle havan içinde ezmelisiniz. Ardından suya atarak aynı şekilde demleyebilirsiniz. Uykunun gelmesini tetiklediğinden gün içinde içmek yerine yatmadan önce tüketilmelidir.

Anasonun Yan Etkileri Nelerdir?

Yan etkilerle ilgili yapılmış bir araştırma ya da bilimsel çalışma bulunmamaktadır. Genellikle herhangi zararlı bir etkisi görülmemiştir ama doğru miktarlarda tüketmek önemlidir. Aşırıya kaçmak her bitkide olduğu anason bitkisinde de sorunlara neden olabilir. Belirli ciddi hastalıkları olanların, hamile ve emziren kadınların tüketmeden önce doktorlarına danışmaları gereklidir.

Anason Yetiştiriciliği

Bitkinin Anadolu topraklarında yetiştiriciliği yapılır. Özellikle de nem derecesi orta seviyede olan iklimlerde yetiştirilmektedir. Gelişme dönemlerinde rutubetli havaları tercih eder. Böyle havalarda bitki daha hızlı gelişir. Ülkemizde en çok Ege bölgesinde yetiştirilmektedir. Anadolu’nun diğer bölgelerinde çok ciddi miktarlarda olmasa da bölgelerin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde üretilmektedir.

Anasonun Tarihçesi

Anasonun 4000 yıl öncesine kadar uzanan bir geçmişi vardır. İlk olarak Eski Mısır’da kullanılmaya başlanmıştır. Ardından parfümlere koku vermek amacıyla kullanılmıştır. En eski yazılı belgelerde anason bitkisinin idrar söktürücü etkisi ve sindirim sorunlarında etkili olduğu çözümlerine yer verilmiştir.