Zeka oyunları yüzyıllardır hep var olmuştur. Kelime oyunlarını sevenler için anagramlar çok popüler ve eğlencelidir. Anagramlar, ünlüler hakkında eğlenceli kurgular ve diğer popüler kurgu çalışmaları ile eğlenceli hale getirilir. Anagramların yapması kolaydır ve doğal olarak alışkanlık yaratır. Anagram yazmaya başlarken aşağıdaki basit önerileri kullanabilirsiniz:

anagram-nasil-yazilir_646x340

Öneriler:

  1. Oyunlar oynayın. “Scrabble” gibi puzzle oyunlarda çözüme ulaşmak için anagramlar kullanılır. Oynadıkça cevapları bulmak ve bağlantıları kurmak için hangi anagramların kullanıldığını görebilirsiniz. Algınızı geliştirmek için anagram kullanarak kendi oyunlarınızı üretin.
  2. Küçük anagramlarla pratik yapın. Üç ya da dört harfli kelimeleri karıştırmakla başlayın ve onlardan neler oluşturulabileceğinizi görün.
  3. Kendi anagramınızı yazın. Anagram oluşturma kurallarını takip edin. Anagram, bir kelimedeki, bir cümledeki ya da bir kelime grubundaki harfleri alıp, tekrar düzenleyip farklı anlama gelecek bir forma dönüştürmektir.
  4. Daha karışık anagramlar geliştirin. Yaratmak ve çözmek için daha çok zaman ve mantık gerektiren daha uzun kelimelerden oluşan anagramlar yapmaya başlayın.
  5. Anagramlarınız anlamlı olsun. İyi anagramların orjinal kelimeyle ortak yanları bulunur. Angramlar yapıları gereği çoğunlukla her hangi birini alaya alırlar ya da hicivseldirler.
  6. Anagram yazılım programı kullanın. Bu tür programlar anagram oluşturabilmeniz için ipuçları verebilirler. Örnekler bulun. Anagramları anlayabilmek için mümkün olduğu kadar çok anagrama göz atmalısınız. Bulmaca kitapları ya da online oyun siteleri gibi kaynaklar size bir çok örnek sağlayabilir.

 

İpuçları & Uyarılar

  • Bir anagram oluştururken, yeni oluşturduğunuz kelime, orijinal kelimedeki her harfi içermelidir.