Asya kültürlerinde toplumumuzda pek de yabancı olmadığımız alaturka tuvaletler batı dünyası için kulağa ürkütücü gelse de özellikle son aylarda yapılan araştırmalar, alaturka tuvaletlerin dışkının geçişini kolaylaştırdığı ve sağlık için daha faydalı olduğunu ortaya koydu. Yurt dışında bazı kalabalık binalarda alaturka tuvaletler kullanılmaya başlandığı da biliniyor.

Uzmanlar, squat pozisyonu denen oturuş tarzında, bağırsakların daha kolay boşaltıldığını gösteriyor. Squat pozisyonu, biraz teknik olacak ancak, anorektal açıyı genişleterek anal kanal boyunca daha düz bir geçiş yaratıyor. İsrailli araştırmacı Dov Sikirov, bu mevzu ile ilgili olarak 28 sağlıklı gönüllü üzerinde bir araştırma yaptı.

Pakistan’da yürütülen bir diğer çalışmada ise anal yırtıkları olan hastaların sıkça belirttiğimiz squat pozisyonunda daha rahat ettikleri ve daha acısız dışkı geçişi sağlandığı gözlendi. Tüm veriler, alaturka tuvaletlerin daha sağlıklı olduğunu gösterse de oturma pozisyonunun sağlığa zararlı olup olmadığı konusu henüz kanıtlanmış değil.