Süs balıklarının doğal yaşam ortamlarını oluşturabilmek için akvaryum içerisindeki biyolojik döngünün düzenli bakım ile desteklenmesi gerekir. Akvaryumun kapasitesinden fazla balık beslemek, gereğinden fazla yem kullanmak, balık artıkları, çürümüş akvaryum bitkileri suyun kirlenmesine neden olur. Kirlenen su ile beraber yükselen fosfor, nitrat ve amonyak değerleri  yosun oluşumu için uygun ortam yaratır.

akvaryum-neden-yosunlanir

Yosunlar da bitkidir ve gelişimlerini sağlamak için ışık, besin ve gaza ihtiyaç duyar. Çok az miktardaki açık yeşil renkli yosun, akvaryumda su kalitesinin istenilen düzeyde olduğunu gösterir. Ancak tüm akvaryumu dolduran yosun patlamaları hem balıkların sağlığını hem de akvaryumun görünümünü olumsuz bir şekilde etkiler. Yosunlar yeşil, mavi ve kahverengi renkte olabilir.

Akvaryum Neden Yosun Tutar?

Filtre bakımlarının yapılmaması ya da düşük kapasiteli filtre kullanımı: Akvaryum sağlığı için filtre büyük önem taşır. Sudaki karbondioksit oranın ayarlanmasının yanı sıra yosun gelişimini azaltmak için de filtre bakımı son derece önemlidir.

Su değişiminin yapılmaması: Biyolojik dengenin sağlanması için akvaryum suyunun belirli aralıklara yenilenmesi gerekir.  Küçük akvaryumlarda haftalık su değişimi yeterliyken, büyük akvaryumlarda 2-3 hafta bir uygulanacak kısmi su değişimi biyolojik dengenin korunmasına yardımcı olur.

Aşırı besleme: Gereğinden fazla yem kullanmak suyun kolayca kirlenmesine neden olur. Beslemeden bir saat sonra suyun üzerinde fazla yemin kalması fazla yem verdiğinizi gösterir.

Akvaryum bitkileri: Gübrelemeleri ve düzenli bakımları yapılmayan akvaryum içi bitkiler, çürüyerek suyun kirlenmesine ve yosun oluşumuna neden olur.

Aydınlatma: Uzun süreli aydınlatma akvaryum bitkilerini olduğu kadar yosunların gelişimini de etkiler. Gruplar halindeki yosunlar akvaryumun camlarında, kayalarda veya bitkilerin yapraklarında büyüyebilir. Akvaryumların aydınlatma süresi tropik gün uzunluğuna eşit olarak 12 saattir. Yosun oluşumu gözlendiğinde bu süre 8 saate düşürülebilir.Açık yeşil renge sahip yosunların oluşumunda uzun süreli aydınlatma ilk sıralarda yer alır. ​

Yosun Nasıl Önlenir?

  • Yosun yiyen balıklardan beslemek (otocinclus , ancistrus veya siyah moli)
  • Yosunlarla beslenen akvaryum bitkileri yetiştirmek
  • Yosun mıknatısları ve elyafları kullanmak

Yosunla mücadele yukarıdaki ek önlemler yardımcı olabilir. Ancak etkili bir çözüm için yosun oluşumunun nedenleri ortadan kaldırılmalıdır.